Anayasa Mahkemesi'nden 9 HDP'li için "hak ihlali" kararı

Anayasa Mahkemesi'nden 9 HDP'li için "hak ihlali" kararı
Anayasa Mahkemesi, 'Barış Pınarı Harekâtı'na karşı düzenlenen basın açıklamasının ardından tutuklanan 9 HDP'li için 'hak ihlali' kararı verdi. Yüksek Mahkeme, her birine 40'ar bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.


HDP'nin kuruluş yıldönümünde yaptıkları basın açıklamasında "Barış Pınarı Harekâtı'na karşı çıktıkları" için "Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet ile örgüt propagandası" gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan dokuz kişinin Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurudan 'hak ihlali' kararı çıktı.

Duvar'da yer alan habere göre mahkeme, yaklaşık 5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Mutlu Öztürk ile birlikte Aydın Salış, Hüseyin Fidanboy, Mehmet Emin Elma, Ali Edebali, Müslüm Kılıç, Necla Yıldız, Songül Çelik, Şefa Alar'ın tazminat taleplerini de kabul etti. 

Anayasa Mahkemesi kararında, başvurucu HDP'lilerin Anayasa'da güvence altına alınan "Kişi hürriyeti ve güvenliği" ile "Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme" haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Kararda başvurucuların her birine et 40'ar bin TL tazminat ödenmesine, diğer tazminat taleplerinin reddedilmesine, harç ve vekalet ücretlerinin ödenmesine karar verildiği belirtildi.      

Gündem