Ankara, Gazzeli öğrencilerin ödeneklerini karşılayacak

Ankara, Gazzeli öğrencilerin ödeneklerini karşılayacak
Gazze’de ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programına devam eden ön lisans lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ödemeleri Türkiye tarafından karşılanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Gazze'de ikamet eden öğrencilere yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, kendisi veya ailesi Gazze'de ikamet eden tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ödemesi gereken 'öğrenim ücreti' devlet tarafından karşılanacak.

17 Kasım'da yayımlanan Resmi Gazete'de örgün öğretim programına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin öğrenim ücretinin de devlet tarafından karşılanacağı bildirilmişti.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile '2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Cumhurbaşkanı Kararı'na geçici madde eklendi.

Ailesi ya da kendisi Filistin'de ikamet eden

Buna göre, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına devam eden tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak.

Öte yandan, 17 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücretinin devlet tarafından karşılanacağı bildirilmişti. Bugün yayımlanan karar ile söz konusu uygulamaya yüksek lisans ve doktora öğrencileri de dahil edildi. (Kısa Dalga)

Gündem