Ankara tren kazası dosyasını düşürme kararı: 'Tahkikat imkanı kalmadı'

Ankara tren kazası dosyasını düşürme kararı: 'Tahkikat imkanı kalmadı'

Dört yıl önce Ankara'da 9 kişinin öldüğü YHT kazasına ilişkin dosyadaki karar: “Şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmemesi, verilen kararın da Danıştay 1. Dairesince kesin olarak reddedilmesi nedeniyle tahkikat yapma imkânının kalmadığı..."

Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara - Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Marşandiz durağına girişi sırasında kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada üçü makinist, dokuz kişi öldü, 107 kişi yaralandı.

Kazaya ilişkin açılan dava, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üst düzey şüpheliler hakkında soruşturma izni vermemesi nedeniyle düşürüldü.

Cumhuriyet.com.tr'de yer alan haberde, Cumhuriyet Savcısı H. M. imzasını taşıyan karar yer aldı. Kararda, “Şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmemesi, verilen kararın da Danıştay 1. Dairesince kesin olarak reddedilmesi nedeniyle tahkikat yapma imkânının kalmadığı anlaşılmakla evrakın işlemden kaldırılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ankara Barosu Toplumsal Dava ve Hukuk Araştırmaları Merkezi (TODAM) Başkanı Av. Doğan Erkan, “Soruşturma izni müessesesi yargısal yetkinin kullanımına engel hale getiriliyor. Soruşturma savcısı bu soruşturmanın yürütülmesi gerektiğini anlatıyor ve adeta eli kolu bağlanıyor. Ortada 9 ölüm varken, yalnızca alt düzeydeki sorumlular yargılanıyor” dedi.

BİLİRKİŞİ ‘KUSURLU’ DEMİŞTİ

Kazaya ilişkin açılan davada bilirkişi heyeti dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcıları Ali İhsan Uygun ve İsmail Çağlar için kusurlu oldukları, yargılanmaları için makul şüphenin olduğu yönünde kanaat belirtmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 4483 sayılı yasa gereği Apaydın, Uygun ve Çağlar hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan soruşturma izni talebinde bulunmuştu. Bakanlık talebi reddetti. Bakanlığın yargılanma izni vermemesine dair karara itiraz edildi. Son olarak Danıştay, soruşturma izni verilmemesine dair kararı onadı.