Annesi AKP Kadın Kolları Başkanı tutuklu öğrenciden Soylu’ya: “Benimle nasıl helalleşecek?”

Annesi AKP Kadın Kolları Başkanı tutuklu öğrenciden Soylu’ya: “Benimle nasıl helalleşecek?”
CHP’den bir heyet, tutuklu Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini öğrencilerini ziyaret etti. Annesinin AKP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı olduğunu açıklayan tutuklu öğrenci Doğu Demirtaş, “Bizi hedef gösteren, ‘terörist’ diyen Soylu, benimle nasıl helalleşecek” diye sordu.

CHP heyeti, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı başlattıkları eylemde tutuklanan öğrencileri cezaevinde ziyaret etti. Heyetin ziyarete ilişkin hazırladığı raporda, öğrencilerin görüşlerine yer verildi. Annesinin AKP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı olduğunu açıklayan Doğu Demirtaş, “Bizi hedef gösteren, ‘terörist’ diyen Soylu, benimle nasıl helalleşecek” diye sordu.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, tutuklu öğrencilerin görüşleri CHP raporunda şöyle anlatıldı:

Tutuklu öğrenci Doğu Demirtaş, ailesinin AKP’li olduğunu belirterek “Annem Gamze Demirtaş, AK Parti’nin Sarıyer Kadın Kolları İlçe Başkanı. Bir ülkede bir bakan sürekli insanları hedef gösterirse, öğrencilere ‘sapkın’ derse, ‘Teröristleri içeri aldık’ derse, savcılar nasıl özgür karar verecek? Onlar da kendilerini baskı altına hissediyor, tutuklamaması gereken kişileri tutuklamak zorunda hissediyor. Süleyman Soylu, benimle nasıl helalleşecek? Bu kadar öğrenciyle ve aileleriyle ne kadar helalleşecek” diye sordu. Tutuklu öğrenci Şilan Delipalta da şunları dile getirdi: “Soylu ve Altun, ‘terör örgütü irtibatlı olduğumuzu’ söylüyor. Savcı, ‘2911 sayılı yasaya muhalefet’ diyor. Hâkim ona göre tutuklamış, savcının iddia etmediği, hâkimin de karar vermediği bir örgüt üyeliğine Soylu ve Altun nasıl karar veriyor? Bu canımızı çok sıktı, bunun peşini bırakmayacağız.”

Ailem çok şaşırdı

Serbest bırakılan Beyza Buldağ ise “Ailem AK Partili, iktidarın bu yüzüyle sabahın 05.00’inde karşılaşmalarından dolayı çok şaşırdılar, endişelendiler. Beni halkı kin ve düşmanlığa sevkten tutukladılar. Aslında TCK 214/3’ten suçladılar ancak bundan tutuklama olmayacağı için son anda TCK 214/1’e çevirdiler. Yani ‘tutuklayın’ talimatı gelmiş, son anda maddeyi talimata uydurdular” diye konuştu.

Babam iyi bir MHP’liydi

Tutuklu öğrenci Selahattin Can Uğuzeş de “Babam iyi bir MHP’liydi, şimdi İYİ Partili. Biz rektöre karşı sergi yaptık. Hukuksuz tutuklamayla gözdağı veremezler” dedi.

Heyet adına yapılan ortak açıklamada ise “Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre karşı çıktıkları için anayasal hakkını kullanan öğrencilerin, gençlerin yürütme temsilcileri tarafından ‘terör örgütü üyesi’ ilan edildiği bir süreci yaşıyoruz. CHP olarak orantısız polis şiddetini teşhir etmeye ve haksız tutuklamalara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Sözü olanın sözünü söylemekten çekinmeyeceği, protestonun hak olduğunun yeniden hatırlandığı, haksız tutuklamaların son bulduğu bir düzeni inşa etmek istiyoruz” denildi.

Gündem