AP raportörü Amor: 'Can Atalay kararı gerçeküstüdür, AB'nin yargıya ilişkin endişelerini doğruluyor'

AP raportörü Amor: 'Can Atalay kararı gerçeküstüdür, AB'nin yargıya ilişkin endişelerini doğruluyor'
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay ve AYM kararlarına ilişkin, "Yargıtay'ın, Can Atalay hakkındaki AYM kararına uymayı reddetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması gerçeküstüdür" sözlerini kullandı.

Türkiye, Can Atalay üzerinden yargıda yaşanan yetki tartışmalarını konuşuyor.

Anayasa Mahkemesi, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın başvurusu sonrası sonrası hak ihlali olduğuna kanaat getirerek serbest bırakılmasına hükmederken, bu karar Yargıtay 3. Dairesi tarafından reddedilmiş ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin bu kararlarına tepki gösterdi.

Amor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yargıtay'ın, Can Atalay hakkındaki AYM kararına uymayı reddetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması gerçeküstüdür" dedi.

Amor, "Bu durum eşi benzeri görülmemiş bir kurumsal krize yol açmakta ve Avrupa Konseyi ile Avrupa Birliği tarafından yıllardır dile getirilen Türkiye'nin yargısına ilişkin tüm endişeleri doğrulamaktadır" sözlerini sarf etti. (Kısa Dalga)