AP Türkiye Raportörü Amor: Üyelik sürecinin devam edebileceğini düşünmüyorum

AP Türkiye Raportörü Amor: Üyelik sürecinin devam edebileceğini düşünmüyorum

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez seçilmesinin ardından Türkiye'nin üyelik sürecinin devam edemeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, seçimlerden sonra Türkiye'nin AB üyelik sürecinin geleceğini değerlendirdi.

Turkey Recap'ten Diego Cupolo'ya konuşan Amor, "Türkiye'de iktidardaki elitlerin daha demokratik olma gibi bir siyasi iradesi olmadığı, iradeleri daha otoriter bir hükümet modeli oluşturmak olduğu sürece demokratik standartları uygulamanın bir yolu yok" dedi.

T24’ün aktardığına göre AB'nin üyelik sürecinin en temel kuralının "demokrasi için siyasi irade göstermek" olduğunu vurgulayan Amor, "Üyelik sürecinin devam edebileceğini düşünmüyorum, çünkü Erdoğan'ı iç politikalarına değiştirmeye itebilecek bir faktör görmüyorum. Görünüşe göre Türk seçmeni Erdoğan'ın politikalarını onayladı" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerini "yeni bir formata oturtması gerektiğini düşündüğünü" söyleyen Amor, "Amacı tam üyelik olan, ama ancak asla o sonuca ulaşmayan bu sinik süreci sürdüremeyiz" dedi. (Kısa Dalga)