Apple devrimsel sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı! Apple Vision Pro

Apple devrimsel sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı! Apple Vision Pro

Apple, Vision Pro sanal gerçeklik gözlüğünü duyurdu. Akıllı VR gözlüğün yapabildikleri teknolojinin sınırlarını zorlarken cihazın yıl sonunda 3499 dolar fiyatla piyasada yer alması bekleniyor.

Apple, WWDC 2023 "one more thing" dedi ve etkinliğinde uzunca bir süredir beklenen karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

Apple’ın yeni “iPhone anı” olarak görülen bu cihazın adı ise Vision Pro olarak açıklandı.

1.webp

Vision Pro, Apple'ın ilk karma gerçeklik cihazı olma özelliğini taşırken tamamen yeni visionOS adlı işletim sistemine sahip ve Spatial Audio gibi özelliklerle birlikte geliyor.


Vision Pro öncelikle bir AR cihazı olarak konumlandırıldı, ancak bir kadran kullanarak artırılmış ve tam sanal gerçeklik arasında geçiş yapabiliyor.

Donanımhaber'in derlediği bilgilere göre; cihaz kumandasız bir yapıya sahip ve uygulamaları açmak için onlara bakmak yeterli. Seçmek için dokunabilir ve kaydırmak için hafifçe vurabilirsiniz ve ayrıca sesli komutlar da verebilmek mümkün. Açıkçası Vision Pro ile kullanıcının ihtiyacı olan tek şeyin bir oda olduğunu söyleyebiliriz.

2.webp


İnsanlarla uzaktan konuşurken, FaceTime katılımcılarını odanın etrafında "video karoları" olarak düzenlemek gibi şeyler yapmak için uzamsal ses kullanılıyor. Ayrıca, Apple'ın vaat ettiği gibi, etrafınızdaki insanlardan izole olmayacaksınız. Başlık, EyeSight adı verilen bir sistemle gözlerinizi görüntüleyecek ve tam VR'daysanız, parlayan bir ekran onları gizleyerek müsait olmadığınızı gösterecek.

Cihaz, gerçek dünyayı tam renkli olarak görmenizi sağlayan doğrudan geçişli video kullanıyor.

indir-1.webp

Apple, kameranın derinlik bilgisi eklenmiş özel anları yakalamak için kullanılabileceğini ve aynı zamanda bir kişinin ne zaman görüntü kaydedip kaydetmediğini netleştirdiğini söylüyor. Apple, Vision Pro'nun Arcade kütüphanesinden 100'den fazla farklı oyunu desteklediğini ve sistemin gerektiğinde bir PS5 veya Xbox kumandasıyla da eşleştirilebildiğini söylüyor.

Vision Pro ayrıca kullanıcıların Mac'lerine bağlanmasına ve Vision Pro'nun kendisinde çalışan uygulamalar da dahil olmak üzere ekranını sanal bir alanda genişletmesine olanak tanıyor.

indir.webp

Kulaklığın tüm ön kısmı, hafif bir alüminyum çerçeveyle bezenmiş camdan yapılmış durumda. Cihazın iç tarafları ise beş sensör, 12 kamera, ekran ve görünüşe göre bir fanla soğutulan bir yonga içeriyor. Kulaklığın üst kısmında bir düğme ve Digital Crown bulunuyor. Optimum uyum sağlamak için modüler bir sisteme sahip olan Vision Pro, yan taraflarında audiopodlar barındırıyor. Başlığın pili ayrı olup manyetik bir bağlantıyla kulaklığın yan tarafına bağlanıyor.

Vision Pro'da microOLED Apple silikon arka panel bulunuyor ve iki ekran panelinde 23 milyon piksele sahip. 4K video tam çözünürlükte işlenebiliyor. Vision Pro, ortam sesi sağlayan yeni bir Spatial Audio sistemine sahip. Vision Pro, ses ışını izleme özelliğini kullanarak sesi ortamla eşleştirebiliyor. Cihaz, gerçek zamanlı sensör işlemeye adanmış yeni bir "R1" çipi ile eşleştirilmiş M2 çipini barındırıyor.

3.webp

iPhone ve iPad uygulamaları, cihazın piyasaya sürülmesinin ardından çok sayıda uygulama sağlamak için visionOS'ta çalışabilecek. Uyumlu iPhone ve iPad uygulamalarının yanı sıra visionOS için geliştirilmiş uygulamaları keşfetmek için yepyeni bir App Store'a sahip olunacak. Güvenlik tarafındaysa Vision Pro, Optic ID özelliğine sahip olacak. İsimden de anlaşılacağı üzere, cihaz takıldığında kullanıcısını iris tarama ile tanıyacak.

Apple Vision Pro fiyatı 3.499 dolar olarak açıklandı. Vision Pro, önümüzdeki yılın başlarından itibaren satışa sunulacak. Üzücü bir şekilde Vision Pro, yalnızca ABD'deki Apple perakende mağazalarında satışa sunulacak.