Arçelik, IndesitJSC ve Whirlpool LLC’yi satın alıyor

Arçelik, IndesitJSC ve Whirlpool LLC’yi satın alıyor

KAP'a yapılan bildirimde satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon euro olduğu belirtildi.

Arçelik, Whirlpool EMEA ile, “IndesitJSC” ve Whirlpool LLC’nin satın alımı için sözleşme imzaladığını duyurdu.

Satışa konu iki şirket Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteriyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, KAP'a yapılan bildirimde üst satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon euro olarak belirlendiği belirtildi.

Satın alım bedeli, kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi gibi büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sınırı aşmayacak. Şirketlerin mevcut finansal bilgileri esas alındığında ilgili üst sınır yaklaşık 220 milyon euro olarak tahmin ediliyor.

Açıklamada, "Devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak "Stinol" markasına ek olarak, "Indesit", ve "Hotpoint" grubu markaları da devralınan şirketler tarafından İlgili Ülkeler'de kullanılacak olup, ilgili sözleşmelerin Kapanış'ta imzalanması öngörülmektedir." bilgilerine yer verildi.

Satın alıma konu şirketlerin Lipetsk’de soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2,8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2 bin 500 çalışanı bulunuyor.