'Ares' deprem anında sahibini uyandırdı, ağır hasarlı evden kurtardı

'Ares' deprem anında sahibini uyandırdı, ağır hasarlı evden kurtardı

Hatay'da yaşayan Elif Belli, Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'taki depremlerden 15 gün önce sahiplendiği köpeğin havlamasıyla uyanarak evden kaçtı.

Defne ilçesinde yaşayan Elif Belli, depremden 15 gün önce, 2.5 aylık Rus finosu 'Ares' isimli bir köpeği sahiplendi.

Deprem gecesi köpeğinin ısrarlı havlamalarıyla uyanan Belli, ağır hasar gören evinden 3 çocuğuyla çıkmayı başardı.

Elif Belli, "Yaşıyorsak köpeğim ve komşularım sayesinde" derken, deprem anında bir an önce çocuklarını ve köpeğini kurtarmayı düşündüğünü söyledi.

Deprem anının felaket olduğunu söyleyen Belli, şöyle devam etti: "Köpeğim Ares havladı. Dışarıdan ses duyduğunu düşünüp önce umursamadım. Yatağıma çıkıp yanağımı yalamaya başladı. Uyandım, sallandığımızı hissettim. Geçer diye düşünüp tekrar yattım. Ares bu kez sürekli havlamaya başladı, yanağımıza dokunuyordu. Duvarlardan çatırtı sesleri geliyordu, kartonpiyerler, camlar üzerimize düşüyordu. Komşular çığlık atıyordu. Üç çocuğum da çok korkmuştu, bağırmaya başladılar. Kapıyı açıp kendimizi dışarı attık, deprem durdu. Ares de sustu ama artçılar öncesi hep havlıyordu. Hisleri çok kuvvetli."

Evlerinin ağır hasarlı, yıkılmak üzere olduğunu ifade eden Elif Belli, barınma sorununun giderilmesi ve çocuklarının eğitimlerinden geri kalmamasını istediğini söyledi.

Belli, "Şu anda çocuklarımı ev ya da inşaat olan hiçbir yerin önünden geçiremiyorum. Ev kiraydı, eşimden ayrıldım, zorluk çektim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu çadır kentte yaşıyoruz, minnettarız iyi ki varlar. Destek çıkıp, ihtiyaçlarımızı karşıladılar" diye konuştu. (DHA)