Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi: Plaza de Mayo annesi Hebe de Bonafini hayatını kaybetti

Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi: Plaza de Mayo annesi Hebe de Bonafini hayatını kaybetti
Arjantin'de 'Kirli Savaş' olarak anılan 1976-1983 yılları arasındaki askeri diktatörlük döneminde çocukları kaybolan annelerle birlikte mücadele başlatan insan hakları aktivisti Hebe de Bonafini 93 yaşında hayatını yitirdi. Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernández, "yorulmak bilmeyen bir savaşçı" olarak tanımladığı Bonafini onuruna üç günlük ulusal yas ilan etti.

Hebe de Bonafini kızı Alejandra, yazılı açıklamasında, Bonafini'nin Pazar sabahı öldüğünü belirtti ve çok derin bir üzüntü içinde olduklarını söyledi. BBC Türkçe'nin aktardığına göre Bonafini'nin iki oğlu Mayıs 1977'de askerler tarafından götürüldü ve onlardan bir daha haber alınamadı. Bonafini çocuklarını bulmaya çalışırken aynı durumda olan başka kadınlarla karşılaştı. 13 kadınla birlikte Plaza de Mayo Anneleri grubunu kurdu. Arjantin'de 1970 ve 80'li yıllarda öldürülen veya gözaltında kaybolan kişi sayısınının 30 bin olduğu ifade ediliyor. Hareket bir grup kadının, Buenos Aires'teki Plaza de Mayo'da cumhurbaşkanlığı konutunun önünde her hafta protestolar düzenlemesiyle başladı. Plaza de Mayo Annelerinin eylemleri, Türkiye'de de Cumartesi Anneleri'nin eylemlerine ilham verdi.

Cumartesi Anneleri, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: "Hakikat ve adalet arayışının dünyadaki sembollerinden bizim de ilham kaynağımız, Plaza de Mayo Anneleri Derneği Başkanı Hebe de Bonafini’nin vefatını öğrenmenin acısını yaşıyoruz. Güle güle Bonafini annemiz, hatıran ve mücadelen bize yol göstermeye devam edecek."

ekran-resmi-2022-11-21-14-50-10.png

Dünya