'Asgari ücretlilerin enflasyona karşı korunması' için verilen önerge Meclis'te reddedildi

'Asgari ücretlilerin enflasyona karşı korunması' için verilen önerge Meclis'te reddedildi

Meclis Genel Kurulu'nda muhalefetin ekonomiye dair eleştirilerine yanıt veren AKP Milletvekili Etyemez, “‘Çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan’ bir anlayışla politikalarımızı yürüttük” iddiasında bulundu.

HDP’nin “Asgari ücretlilerin enflasyona karşı korunması için alınacak önlemlerin belirlenmesi” için verdiği Meclis Araştırması önergesinin TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Genel Kurul'da HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, önergeyi açıklamak üzere söz aldı. Turan, “Türkiye çok olağanüstü bir yoksullukla malul yani yüzde 1’ini bir kenarda tutacak olursak halkın yüzde 99’u ay sonunu nasıl getireceğini, aşını, iaşesini nasıl sağlayacağını düşünüyor. OECD verilerine bakıldığında Türkiye iktisadi parametreler açısından en kötü durumda olan ülkelerden bir tanesi. Gelir dağılımı eşitsizliğinde başa güreşiyor ve başpehlivanlığı kimseye vermiyor” dedi.

Turan, AKP iktidarının ekonomi politikalarını şu sözlerle eleştirdi:

“Bir an düşünün, bir iktidar, Türkiye tarihinin en uzun süresince memlekete hükmetmiş, yetmemiş, Türkiye tarihinde hiç kimsenin kullanmadığı kadar büyük kaynak kullanmış; 70 milyar dolar özelleştirme, uluslararası alandan memlekete gelen, özellikle, AKP’nin Avrupa Birlikçi olduğu dönemlerde, 2007’li yıllarda, yaklaşık olarak 600 milyar dolar, vergi gelirleri, kamu bankalarının gelirleri, Fethullah cemaatinin el konulan malları, bunların hepsi bir araya getirildiğinde şu ana kadar hiçbir iktidar AKP kadar büyük bir kaynağa hükmetmedi, bu kadar büyük bir kaynak kullanmadı. Hem bu kadar uzun süre iktidarda kalacaksın hem bu kadar büyük kaynaklar kullanacaksın dersin bitiş zili çalmasına beş dakika kala da diyeceksin ki ‘Ya, birtakım sorunlar var, bize biraz daha zaman verin bu ekonomik sorunları biz bir çözelim.’”

"İktidar gücü yetiyorsa kök ücreti değiştirsin"

Turan, “İktidar şu anda gücü yetiyorsa 5510 sayılı Yasa’yı değiştirsin, kök ücreti değiştirsin ve ona göre, oranlı bir biçimde, bütün emeklilere yönelik olarak ve en düşük emekli aylığının da asgari ücretin altına düşmeyeceği bir formülasyon arasın. Yapabilirler mi? Yapamazlar. Niye yapamazlar biliyor musunuz? Çünkü fıtratları öyle. Avrupa Birliği süreciyle başlayan, Türkiye'nin çağ atlamasını öngören, bunun propagandası yapan siyasetin geldiğimiz noktada kadın konusunda, Kürt sorunu konusunda, Türkiye'nin temel meseleleri konusunda zaten böyle bir ittifakla iktidarda kalmayı amaçlıyor olması dikkate alınırsa bunun üzerine zaten bir şey söylemek artık mümkün değil ve anlamlı değil. En iyi şey, iktidarın bir an evvel değişmesi ve memlekete iktisaden ve siyaseten huzurun gelmesidir” dedi.

"Memur maaşı asgari ücretin 2,41 katıyken 1,39 katına düştü"

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Yirmi bir yıllık iktidar sonucunda kamuda maaş hiyerarşisini altüst eden iktidarın bir kamu zam politikası olmadığını her zaman ifade ettik. Şimdi asgari ücreti 8 bin 506 TL’ye çıkardık; güzel, daha da fazla olsun ancak bir kesime zam yaparken diğer kesimin de ekonomik gelirini benzer oranda artırmak lazım ki kamuda bir hiyerarşik bozulma meydana gelmesin. Mesela, 2015 yılında bakın, ortalama bir memur maaşı asgari ücretin 2,41 katı; 2023 itibarıyla ortalama bir memur maaşı asgari ücretin 1,39 katına düşmüş. Şimdi bunu 3 milyon 600 bin kamu çalışanına izah edemezsiniz yani öğretmene, sağlıkçıya, hemşireye, askere, polise izah edemezsiniz” dedi.

"Yolsuzluk yapmışsa bile sorumluluğu yok"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, AKP’nin ekonomi politikalarını eleştirirken, “HDP'nin grup önerisinde ‘ekonomik sorunların giderilmesi için alınması gereken tedbirler’ diye bir başlık atılmış. Birinci yapılması gereken, bu iktidarın bugünkü sistemiyle birlikte gitmesi. Bu iktidar iktidarda olduğu müddetçe, bu ekonomik sorunları çözme şansımız yok, mümkün değil. Çünkü bu sistem işlemiyor, bu sistem siyasi buhranlara açık bir sistem. İkincisi de yöneticiler. Yöneticilere baktığınızda, görevleri var ama sorumlulukları yok. Tüm bakanların bir gram sorumluluğu yok. Hatta, yolsuzluk yapmışsan bile sorumluluğun yok, hiçbir şey olmuyor” diye konuştu.

AKP'li Etyemez: Çalışanı koruduk

Önergenin aleyhinde konuşan AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez ise “AK Parti hükümetleri olarak Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son yirmi bir yılda ülkemizin geleceği ve milletimizin refahı için her alanda önemli çalışmalar yaptık. ‘Çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan’ bir anlayışla politikalarımızı yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

HDP’nin önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. (ANKA)