“Asi Kızlar” 8 Mart’ta buluşuyor

“Asi Kızlar” 8 Mart’ta buluşuyor
Aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin yer aldığı Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden yüz olağanüstü hayatını konu edinen Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler kitabının yaratıcı ekibi 8 Mart’ta Instagram’da okurlarıyla buluşacak.

 İlk iki kitabıyla her yaştan kız ve erkeğin baş ucunda yerini alan, haftalarca çok satanlar listelerinden inmeyen Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler macerası, bu defa Türkiye’den hikâyelerle, farklı mesleklerden ve farklı yaşlarda kadınların başarı öyküleriyle kaldığı yerden devam ediyor.

Bazıları geçmişin tozlu sayfaları arasından çıkıp geldi, bazıları henüz kendi tarihlerini yazmaya yeni başladı. Ortak noktaları ise aynı: Her biri hayal etti, çalıştı, ne olursa olsun pes etmedi ve başardı. Kimi toplumsal önyargıları yıkmış, kimi fiziksel engellerin üstesinden gelmiş; hem birbirinden zeki hem de birbirinden başarılı doktorlar, öğretmenler, mucitler, sporcular, yazarlar, savaş kahramanları, bilim insanları…

Aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin yer aldığı Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden yüz olağanüstü kadının olağanüstü illüstrasyonlarla renklenmiş hayatlarını konu edinen Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler ile Türkiye’den 100 olağanüstü kadının masalı anlatılıyor.

hep kitap, Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler kitabının yaratıcıları Ümran Özbalcı, Ayşegül Gürsel, kahramanlarından bilgisayar programcısı Elif Eda Güneş, aktivist Deniz Çevikus, illüstratör Merve Ergenoğlu ve eskrimci Deniz Selin Ünlüdağ ile Instagram hesabında 21.00’de yapacağı canlı yayın ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacak.

 

hep kitap hakkında

 

Kitap kokusunu hep sevdik. Yayıncı olduk. Yıllarca Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinde bazen beraber, bazen ayrı ayrı okuduk, seçtik, yayımladık. Sonra bir gün bir araya geldik. Ne yapmak için? Türkiye’ye yepyeni bir yayınevi kazandırmak, şimdiye kadar yapılmamışı yapmak, yapılmışa da hep farklı bir açıdan bakmak için. Dünya çapında işler yapmak için. Severek okuduklarımızı, gün geçtikçe daha artacağına inandığımız okurlarımıza ulaştırmak için. Türkiye’den genç ve taze sesleri sayfalara dökmek, dünyanın çeşitli coğrafyalarından duyulması gereken sesleri hep duyurmak hedefimiz. Gündemi yaratan, günü yakalayan kitapları sunmak… Titiz, özenli, tertemiz bir çalışma anlayışıyla… Metinden görsele, kapaktan tanıtıma kadar aynı özeni hep korumak. hep kitabı ön plana almak. Kurgu ya da kurgu dışı… Edebiyat, sanat ya da yemek… hep hayat… Yetişkin, çocuk ya da genç… Bu alanların tümünde en iyi kitapları hep biz yayımlayalım istiyoruz. O yüzden hep kitap düşünen bir ekip kurduk.

Yaşam