Aşıda hala bir adım atılmadı: Yılda 1250 kadın HPV'den ölüyor

Aşıda hala bir adım atılmadı: Yılda 1250 kadın HPV'den ölüyor
Rahim ağzı kanserine karşı koruyuculuk sağlayan HPV aşısı için hala herhangi bir adım atılmamasına dair konuşan eczacı Üstündağ, acil aşılanma çağrısında bulundu.

HPV aşısının ücretsiz olması için çalışmalar yürüten eczacı Buğra Üstündağ, yılda 1250 kadının rahim ağzı kanserinden dolayı yaşamını yitirdiğini söyledi.

'Tam 11 ay geçti'

“Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri olarak HPV aşısı farkındalığını başlattık" diyen Üstündağ "Bu gündem oluştuktan sonra Bakan Koca, açıklama yapmak zorunda kaldı. HPV aşısını ücretsiz yapacağını, bunun için çalışmalara başladığını söyledi. Bunun üzerinden tam 11 ay geçti” bilgisini verdi.

'Kadınlara artık bu aşı ücretsiz olarak uygulanmalı'

Cumhuriyet'ten Beste Çelik'in haberine göre aşının uygulandığı ülkelerden örnekler veren Üstündağ, “Birçok ülke bu aşıyı uyguluyor, erkeklere dahi uygulayan ülkeler var. Mozambik, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu aşılar ücretsiz. Bizim de bu aşıların ücretsiz olması gerektiğine dair mücadelemiz devam ediyor. Hatta ocak ayı dünyada rahim ağzı kanserine karşı farkındalık ayı ve ocak ayına kadar öncelikle kadınlara artık bu aşı ücretsiz olarak uygulanmalı” dedi.

Acil çağrı: 'Bu aşı üretimi ne kadar sürecek belli değil, acil aşılanmamız gerekiyor'

Durumun aciliyetini dile getiren Üstündağ, “Bu mücadeleye ilaç tekellerine karşı da başladık. Patentsiz, mümkünse kamunun ürettiği bir aşı olsun istiyorduk. Bu konuda da bakan bizi dinlemiş gibi görünüyor. Yakın zamanda Türkiye’nin aşı üretimine başlayacağını söylüyor ama biz bunu şu an bekleyecek durumda değiliz. Bu aşı üretimi ne kadar sürecek belli değil. Bizim acil, tekellerin elinde bulunan aşı ile aşılanmamız gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı. (Kısa Dalga)