Atalay: Bu rakamın altında masada olmayız

Atalay: Bu rakamın altında masada olmayız
Türk-İş Başkanı, 7 bin 785 liranın altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini belirterek, "Kırmızı çizgi bu, onun üzerine çıkmak gerekiyor" dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 7 Aralık’ta görüşmelerine başlayacak olan asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu.

TRT Haber’de canlı yayına katılan Atalay, hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyledi.

Atalay, şöyle konuştu: "7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım. Gıdada artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli."

İnsan odaklı bir çalışma olması gerektiğini dile getiren Atalay, işçinin birçok sorunu olduğunu belirtti. Atalay, "EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar" diye konuştu.

“Vergi sistemi sürdürülebilir değil”

Gelir vergisi sisteminde düzenlenme yapılması gerektiğini söyleyen Atalay, "Biz geçmişte aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi haziran ayının başında giriyoruz. Bu, adil bir sistem değil. Sürdürülebilir bir şey değil" dedi.

Ekonomi