Atatürk Havalimanı’na yapılan sahra hastanesinde son durum

Atatürk Havalimanı’na yapılan sahra hastanesinde son durum

Atatürk Havalimanı’na ilişkin tartışmalar devam ederken, pandemi sürecinde iki pist kırılarak 2 milyar TL’ye yapılan ancak şu an gelen gideni pek olmayan sahra hastanesinin akıbeti de merak ediliyor. Halk TV'ye konuşan bir yetkili, hastanede güzellik ve estetik alanında birim açılması yönünde hazırlık yapıldığını söyledi.

Yerine Millet Bahçesi yapılması için yıkım kararı alınan Atatürk Havalimanı'nda, pandemi sürecinde iki pisin kırılarak 2 milyar TL’ye yapılan sahra hastanesinin akıbeti de merak ediliyor. Hastanenin şu an boş olduğu belirtilirken, bir yetkili güzellik ve estetik alanında birim açılması yönünde hazırlık yapıldığını söyledi.

Hastaneyi yerinde inceleyen Halktv.com.tr muhabiri Seyhan Avşar'ın izlenimleri şöyle:

"Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi salgın sürecinde inşa edildi. O dönemde muhalefetin oldukça gündemindeydi. 2 milyar TL kredi ile yaptırılan hastanenin salgının sona ermesiyle birlikte atıl kalacağını dillendiriliyordu. Bu durumda ise kamu zararının 4 milyar TL'yi bulacağına dikkat çekiliyordu. Salgın neredeyse bitti. Ancak sahra hastanesinin akıbetinin ne olduğu bilinmiyordu.

Hastanenin Arap turistlerin saç ekim merkezi olduğuna dair iddialar gündeme getirildi. Atatürk Havalimanı’nın yıkılarak yerine millet bahçesi kurulacağı tartışmalarının başladığı bugünlerde Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne giderek, hastanenin son durumuna baktık.

HER BİRİM BOŞ

Öncelikle geçirdiğim koronavirüs sürecinde ben de bu hastanede tedavi gördüğüm için hastanenin ilk halini de iyi bilenlerden birisiyim. O dönem bahçesi vatandaşlarla dolu olan hastane yerine prefabriklerin dikili olduğu boş bir alan kalmış. Kimselerin olmadığı alan sadece hastane bahçesi de değil, hastanenin acil kısmı, görüntüleme kısmı, poliklinik kısmı ve danışma kısmında da kimsecikler yok. Yatan hasta ve yoğun bakım kısmında kaç kişinin olduğu ise hastane çalışanları tarafından sır gibi saklanıyor.

hastane.jpg

SALGIN HASTANESİNDE ‘GÜZELLİK’ KLİNİĞİ

Kafamdaki soruları sormak için hastane başhekimi ile görüşmek istedim. Ancak başhekim hastanede değilmiş, yardımcısı ise görüşmek istemedi. Basın biriminden bir yetkili hastane ile ilgili haber yapmak için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğini belirtti. Aksi halde kaç yoğun bakım hastası olduğunu söylemelerinin mümkün olmadığını aktardı. Laf arasında, “Hastanenizde bir saç ekim merkezi açıldığına dair iddialar var. Bu doğru bu?” diye sorduk. Yetkili, “Şu an böyle bir merkezimiz yok. Ancak güzellik ve estetik çalışmaları yapacak bir birimin hazırlığı var” diyor.

‘BİRKAÇ AYDIR SAKİN’

Yetkili ile görüşmemin ardından hastanede çalışan bir kaç kişi ile daha konuştum. Bir sağlık çalışanı, “Pandemi bitti. Aslında burası birkaç aydır böyle sessiz ve sakin. Pandemi sürecinde çok yoğunduk. Şimdi kimsecikler gelmiyor” diye konuştu.

OTOBÜSTE BEŞ YOLCU

Hastane bahçesinde dolanırken polis mi güvenlik görevlisi mi olduğunu anlayamadığım üzerinde takım elbise bulunan bir şahsın ben nereye gidersem oraya gelmesi dikkatimi çekti. Bu nedenle hastane içindeki personelle görüşme yapmayı onları zor durumda bırakmamak adına yarıda kestim. Hastane bahçesinde yolcu bekleyen İBB otobüsüne geçtim. Koskoca otobüste 5 yolcu vardı. Nöbeti bitmiş sağlık çalışanları ve birkaç hasta. Hastalardan biri ile sohbet ettim. Dahiliye doktoruna geldiğini aktaran hasta, “Bağcılardan geldim. Kimse yoktu. Hızlıca muayene oldum. Ancak burası çok uzak” dedi.

Açılışını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, Atatürk Havalimanı’ndan iki pistin kırılarak 125 bin metrekare alana kurulan ve en önemlisi ‘vatandaşa hizmet verecek’ denilen sahra hastanesinin hali şimdilik böyle..."