Avrupa Konseyi'nden sert tepki: Türkiye kadınları tehlikeye attı

Avrupa Konseyi'nden sert  tepki: Türkiye kadınları tehlikeye attı
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına sert tepki gösterdi: "Bu adım, tüm çabalara karşı büyük bir gerilemedir ve Türkiye'de, Avrupa'da ve ötesinde kadınların korunmasını tehlikeye attığı için çok içler acısıdır."

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve diğer ülkelerdeki kadınları da tehlikeye attığını belirtti ve büyük bir gerileme olduğunu söyledi. Buric, "Türkiye'nin kadına yönelik şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini duyurması kahredici bir haberdir” dedi.

Buric’in konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye'nin kadına yönelik şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini duyurması kahredici bir haberdir. İstanbul Konvansiyonu 34 Avrupa ülkesini kapsar ve toplumlarımızda kadınları ve kızları her gün karşılaştıkları şiddete karşı korumada altın değerinde uluslararası bir çaba olarak kabul edilir. Bu adım, tüm çabalara karşı büyük bir gerilemedir ve Türkiye'de, Avrupa'da ve ötesinde kadınların korunmasını tehlikeye attığı için çok içler acısıdır." 

Avrupa Konseyi İletişim Direktörü Daniel Holtgen de Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin kadınları korunmasıyla ilgili uluslararası sözleşmeden çekilmesi tahrip edici bir haber" dedi.