Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi İmralı Cezaevi'ni ziyaret etti

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi İmralı Cezaevi'ni ziyaret etti

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, 20-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretine ilişkin açıklamasında, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ni ziyaret ettiğini belirtti.

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), bugün 20-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada ziyaret ettikleri kurumlar sıralandı.

CPT'nin ziyaret ettiği kurumlar arasında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi de yer aldı.

CPT ÖZEL AMAÇLI BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, CPT'nin ziyaretlerine ilişkin yayınladığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Avrupa Konseyi İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezanın Önlenmesi Komitesi (CPT) heyeti, 20-29 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Türkiye'ye özel amaçlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin temel amacı, yabancılar mevzuatı kapsamında gözaltına alınan yabancı uyrukluların muamele ve tutukluluk koşulları ile sınır dışı edilmeleri bağlamında kendilerine uygulanan prosedürleri incelemekti.

İMRALI ZİYARET EDİLDİ

Ziyaret vesilesiyle heyet, halihazırda kurumda tutulan tüm (dört) tutukluya yönelik muamele ve tutukluluk koşullarını incelemek üzere İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne de gitti. Bu bağlamda mahpuslara sunulan toplumsal faaliyetlere ve dış dünya ile ilişkilerinin nasıl olduğuna özel önem verildi.

İMRALI’YA İLİŞKİN TAVSİYELER KONUSUNDA İSTİŞARE

Ziyaret kapsamında heyet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ve İçişleri Bakanlığı'ndan (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) üst düzey yetkililerle görüştü. Heyet ayrıca Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım'ın yanı sıra Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarının diğer üst düzey yetkilileriyle de uzun süredir devam eden yaptırımların uygulanması ve CPT'nin İmralı Cezaevi'ne ilişkin tavsiyeleri konusunda istişarelerde bulundu.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Ayrıca, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşme İhtiyari Protokolü kapsamında kurulan Ulusal Önleme Mekanizması (NPM) Başkanı sıfatıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç ve CPT'yi ilgilendiren alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin Türkiye Cumhuriyeti temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Ziyaretin sonunda heyet ön gözlemlerini Türk makamlarına sundu.