Avrupa Merkez Bankası'ndan enflasyon uyarısı: Henüz zirve yapmadı

Avrupa Merkez Bankası'ndan enflasyon uyarısı: Henüz zirve yapmadı
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, avro bölgesindeki enflasyonun henüz zirvesine ulaşmadığını kaydetti.

Ukrayna'daki savaş, enerji maliyetinin yükselmesine neden olarak enflasyonu artırmıştı. Neredeyse tüm ürünlerin maliyetini etkileyen enerjide fiyat artışları enflasyonun en önemli kaynağı haline gelmişti.

Avro kullanan 19 ülkede enflasyon geçen ay yıllık bazda yüzde 10,6'yla rekor seviyeye ulaşmıştı. Ekonomistler bunun kasım ayında çok az bir azalmayla yüzde 10,4'e düşeceğini düşünüyor.

Euronews'un haberine göre Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Lagarde, "Enflasyonun zirve yaptığına ve bunun kısa sürede düşeceğine inanmamı sağlayacak verileri henüz görmüyoruz" dedi

Ekonomistler, ECB'nin 2025'teki yüzde 2 hedefine ulaşmadan önce, Euro bölgesi enflasyonunun bu yıl yüzde 8,5, gelecek yıl yüzde 6 ve 2024'te yüzde 2,3'e ulaşacağını düşünüyor.

'Faiz artırılmalı'

Öte yandan, ECB'nin önde gelen ekonomistleri Isabel Schnabel ve Philip Lane arasında enflasyon ve faiz oranlarının görünümü konusunda medyaya yansıyan anlaşmazlıklar ise yatırımcılar arasında endişe konusu oldu.

ECB'nin yıl sonunda yapacağı bir sonraki toplantısında faiz oranlarını yüzde 0,5 mi yoksa yüzde 0,75 mi artıracağına ilişkin belirsizlik piyasada oynaklık yarattı.

Lane ve Schnabel'in tartışmasına ilişkin konuşan Lagarde, meselenin ücretler ve enflasyon beklentileri gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğunu söyledi.

Ancak Lagarde, FED Başkanı Jerome Powell'ın da kullandığı bir ifadeyi tekrar ederek; daha fazla faiz artırımıyla 'gidilecek bir yol' bulunduğunu düşündüğünü belirterek "Faiz oranlarını arttırmaya devam etmemiz gerektiği açık. Benim düşüncem hala gidecek yolumuz olduğu yönünde" dedi. (Kısa Dalga)

Dünya