Avrupa'da doğalgaz fiyatı düşüyor, Türkiye'de artıyor

Avrupa'da doğalgaz fiyatı düşüyor, Türkiye'de artıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Avrupa ile Türkiye'dekl doğalgaz fiyatlarının karşılaştırdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Avrupa’da doğalgaz fiyatının Ağustos 2022’den bugüne yüzde 84,25 düştüğünü ancak Türkiye’de konut tarifesinin yüzde 56, sanayi tarifesinin yüzde 66 oranında yükseldiğini bildirdi.

CHP'li Akın, bugünkü yazılı açıklamasında, 2022 yılındaki 'fahiş zamlar nedeniyle' konutlarda doğalgaz fiyatının yüzde 164, sanayide yüzde 273 oranında arttığını kaydetti.

Akın, "Başka bir deyişle vatandaşımızın faturası 2,5 kattan fazla, sanayicimiz ise enerji gideri 3,5 kattan fazla artmıştır" ifadesini kullandı.

'Avrupa'da fiyat arttı yalanı'

Akın şöyle devam etti: "AK Parti iktidarı, söz konusu fahiş zamları, ‘Avrupa’da fiyatların en az 5-6 kat arttığı’ söylemiyle savunmuş ve Türkiye’deki zamların Avrupa’ya kıyasla çok az olduğu algısını yaratmaya çalışmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2022’de, ‘Avrupa başta olmak üzere enerji fiyatları 5 katına kadar arttı. Biz, vatandaşımızı korumak için her türlü fedakarlığı yapıyoruz’ ifadesiyle Avrupa’da olağanüstü bir kriz yaşandığı algısı yaratmak istemişti. Ancak ‘Avrupa’da doğalgaz 5 kat arttı’ yalanı, kış bitmeden resmi verilerle bir kez daha ortaya çıktı.

Avrupa bölgesindeki doğalgaz fiyatlarını belirleyen Hollanda TTF borsasına göre, Ağustos 2022’den bugüne kadar doğalgaz fiyatlarında yüzde 84,25 oranında düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. Megavat/saat başına 343 avro olan TTF borsa fiyatı 54 avroya kadar gerilemiştir. Öte yandan Haziran 2022’den bugüne kadar Türkiye’de ise doğal gaz tarife fiyatları hem konutlarda hem de sanayide artmaya devam etmiştir. Söz konusu dönemde konut tarifesi yüzde 56, sanayi tarifesi ise yüzde 66 oranında yükselmiştir. Buna göre; Avrupa’da doğalgaz fiyatları gerilerken Türkiye’de ise artmaya devam etmiştir.

'İndirim yapılmalı'

AK Parti iktidarı, dağıtım şirketinin sistem kullanım bedeli üzerinde yaptığı indirimle yalnızca İstanbul’da göstermelik bir indirim yapıldığı algısı yaratmaya çalışırken şimdi de benzer bir algı oyununu sanayide yapmak istemektedir. Sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 17 oranında indirim yapılacağı duyurulmuştur. Oysaki yalnızca 2022 yılında sanayideki artış yüzde 273’ün üzerindedir. Dolayısıyla 3,5 kattan fazla artış söz konusuyken yüzde 17 oranındaki indirim tek başına anlamlı olmayacaktır. İktidar, indirim yapmak istiyorsa derhal konut tarifesi başta olmak üzere doğalgazda anlamlı indirim yapmalıdır.” (ANKA)