AYM Başkanı konuştu: “AYM kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir”

AYM Başkanı konuştu: “AYM kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir”
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, " Anayasaya ve ilgili kanuna göre idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir" dedi.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan'ın yemin töreninde konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan, toplumun hukuka ve devlete güveninin sarsılmaması gerektiği uyarısında bulundu. Arslan, “AYM kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir” dedi.

Bizleri bir arada tutan değerleri koruyamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ve İrfan Fidan’ın yemin ederek göreve başladığı törende konuşan AYM Başkanı Arslan, şunları söyledi:

“Anayasa hükümleri yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını bağlayan üstün hukuk kurallarıdır.  Anayasaya ve ilgili kanuna göre idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da güvencesidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir. Anayasa’nın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkânı kalmayacaktır.”

Gündem