AYM 'hendek operasyonları'nda ihlal görmedi: Ölümcül güç kullanmak mutlaktı

AYM 'hendek operasyonları'nda ihlal görmedi: Ölümcül güç kullanmak mutlaktı
Anayasa Mahkemesi, 2016 yılında Cizre’de düzenlenen “Hendek Operasyonları” sırasında hak ihlaline neden olunmadığına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, çözüm sürecinin sona erdirilmesinin ardından 2016 yılında gerçekleştirilen ve toplam 119 kişinin yaşamını yitirdiği “Hendek Operasyonları”nda hak ihlali bulmadı. Mahkeme, “güvenlik güçlerinin ölümcül güç kullanması mutlaktı” dedi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Cizre’de 2015 yılı sonunda başlayan ve 2016 yılı Şubat ayına kadar devam eden “Hendek Operasyonları”nda ölenlerin yakınlarının yaptığı bireysel başvuruyu esastan karara bağladı.

Yüksek Mahkeme, yaşamını yitirenlerin yakınlarının “ölenlerin yaşam haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla yaptığı bireysel başvuruyu oybirliğiyle reddetti.

"ÖLÜMCÜL GÜÇ MUTLAKTI"

Mahkeme’nin kararında, özellikle Niran Sokak C-3151 ve C3188 numaralı binalarda yaşananlar uzun uzun tartışıldı. Yaşanan olaylardan PKK’yı sorumlu tutan ve yaşanan olayları “silahlı ayaklanma” olarak tanımlayan Anayasa Mahkemesi’nin kararında, güvenlik güçlerinin müdahalesinin orantılı olduğu iddia edilerek şöyle denildi:

“Güvenlik güçlerinin, kendilerinin ve başkalarının hayatlarını koruma, silahlı ayaklanmayı bastırma meşru amacına daha hafif bir sınırlama ile ulaşmalarının mümkün olmadığı ve ölümcül güç kullanmalarının mutlak zorunluluk olduğu kanaatine varılmıştır.” (Kısa Dalga)

Gündem