AYM'den Aysel Tuğluk hakkında tedbir kararı: Tahliye talebi reddedildi

AYM'den Aysel Tuğluk hakkında tedbir kararı: Tahliye talebi reddedildi

AYM, Demans hastası Aysel Tuğluk’un infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesi yönündeki başvuruyu karara bağladı. AYM, Tuğluk'un tahliyesinin reddine ve hakkında tedbir kararı uygulanmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan Demans hastası siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında avukatlarının hakkında tedbir kararı uygulanarak infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesine yönelik başvuruya dair ara kararını verdi.

AYM, ara kararında, Tuğluk’un cezasının infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesine yönelik tedbir talebinin reddi yönünde hüküm verdi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, tedbir kararı uygulanmasına da hükmeden AYM, kararında şu ifadelere yer verdi:

"Başvurucunun yaşamının, maddi ve manevi bütünlüğünün korunması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik tedbir kararı verilmesine, tedbir kararı kapsamında başvurucunun tedavisine devam edilmesinin yanı sıra, nöroloji ve psikiyatri polikliniklerinde düzenli bir şekilde muayenesinin sağlanmasına, hastalığının seyri ve ilerleme durumuna göre belirli aralıklarla cezasının infazının ertelenmesi ve tahliyesinin gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesine, başvurucunun halen Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulduğu gözetilerek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının Anayasa Mahkemesini süreç hakkında gecikmeksizin bilgilendirmesine.”

Etiketler :