Aynur Doğan'a yasaklanan 'Keçe Kurdane'yi tüm salon söyledi, Doğan dinledi

Aynur Doğan'a yasaklanan 'Keçe Kurdane'yi tüm salon söyledi, Doğan dinledi
Keçê Kurdan’ı söylemesi şarkının sahibi olan Şivan Perwer tarafından yasaklanan Aynur Doğan'a İstanbul konserinde yoğun talep geldi. Ancak şarkıyı söyleyemeyen Doğan dinleyiciye "siz söyleyin" deyince ortaya farklı bir konser çıktı.

Kürt sanatçı Aynur Doğan, İstanbul'da konser verdi.

Konserde sanatçı ile bağdaşan Keçe Kurdan adlı şarkı için dinleyicilerden yoğun talep geldi.

Ancak Aynur Doğan, Şivan Perwer adına kendisine gönderilen mesajı paylaşmış, "Keçê Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır... Bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum" açıklaması yapmıştı.

Volkswagen Arena'da konsere çıkan Doğan yasağı hatırlattı, "siz söyleyeceksiniz ama" dedi ve bütün salon orkestraya eşlik ederek şarkıyı söyledi.

Ne olmuştu?

Aynur Doğan, Keçê Kurdan'ın yazarı Kürt sanatçı Şivan Perwer tarafından kendisine mesaj iletildiğini ve artık Keçê Kurdan söyleme izninin olmadığını açıklamıştı.

Doğan açıklamasında şunları söylemişti:

"Keçê Kurdan bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi.

Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların biraraya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki.

Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar.

Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keçê Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır.

Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler.

Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum.

Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır. Keçê Kurdan artık sizlere emanet!" (Kısa Dalga)

Kültür Sanat