Ayşe Arman'ın köpeğine pitbull saldırısı gündem oldu

Ayşe Arman'ın köpeğine pitbull saldırısı gündem oldu
Gazeteci Ayşe Arman, köpeği Max'a pitbull saldırısına uğradığını açıkladı. "Hayatımın en çaresiz anlarından biriydi" diyen Ayşe Arman'ın paylaşımından sonra sokak köpekleri bir kez daha sosyal medyanın gündemine yerleşti.

Gazeteci Ayşe Arman, Instagram hesabından yaptığı açıklama köpeği Max'e bir pitbullun saldırdığını belirtti. Olayın yaşadıkları sitenin girişinde meydana geldiğini belirten Arman, şunları yazdı:

"Sokakta dolaşan, sahipsiz bi pitbull. Bir anda oldu -normalde kucağıma alırım başka köpek görünce- bu sefer vakit bile olmadı, her şey saniyeler içinde gelişti, bizimkine koştu ve boynundan kaptı. Allahtan ben de yapıştım, bırakmadım Max’i. Yerlerde süründük, pek çok kişi yardıma geldi. Ama ayıramadık.

Bu pittbull denilen şey nasıl bi şeyse, kitliyor dişlerini. Hayatımın en çaresiz anlarından biriydi. Yardım edin diye bağırıyorum, kurtarın diye bağırıyorum. Sürünüyoruz yerlerde.

Başıboş pitbull kötü bir şeymişMax’i bıraksaydım, o pitbull, boynunu, kafasını ısırmakla kalmaz, yerden yere vururdu. İnsanlık ölmemiş diyeceğim, çünkü gerçekten herkes yardıma koştu, minnettarım, pittbulla vuruyorlar bıraksın diye. Ama bırakmıyor. Ben birazdan boynundan kanlar gelecek, koparacak boynunu diye korku içindeyim. Ağlıyorum. Çığlıklar atıyorum.

Sonunda nasıl olduysa kurtardık. Bir anda ağzından aldık. Yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Oğlum ölmedi. Hayatta. Çok çok ucuz atlattık. Verilmiş sadakamız varmış. Kafasında diş deliği var. Kafatasında çatlak yok. Röntgen çekildi. Boynu sıkışmış. O tedavi başlayacak. Antibiyotik başlayacak. Biraz şoktayız hala. 72 saat önemliymiş. Ama Allaha şükür iyi.

Başıboş Pitbull kötü bi şeymiş. Bi şey yapmazsan saldırmaz sanıyordum. Saldırabiliyor. Bu noktada, kusura bakmayın empati yapamıyorum, birileri bu pitbulla acımasızca davranmış, ondan böyle diyemiyorum. Neler yapabileceğini gördüm çünkü. Feciydi. Pitbull’ların başıboş olanlarını bile savunanlar var, agresif mizaçlı olanlar kendi çocuklarının/ köpeklerinin boynunu koparsınlar bakalım, aynı şekilde savunabilecekler mi? Tabii ki suç onları kötü yetiştiren de. Bunu anlamak için dahi olmaya gerek yok! Ama bu ülkede her şey kontrolsüz. Bu konu da. O yüzden sokakta başıboş gezen pitbullar tehlikeli olabilir. Kimse beni artık aksine inandıramaz.

Belediye alıp götürmüş. Bi çocuğa da saldırabilirdi. Durum böyle. Bu fotoğraflar dünden. Şimdi uyuyor Max, ben de dibindeyim. Ece yine imdadıma yetişti, benim kafam durdu, röntgen filan aklıma gelmedi, hemen gel dedi, muayene etti, film çekti, her şeyi yaptı. Allah razı olsun!"

Bir sosyal medya kullanıcısı ise olay yerinde olduğunu belirterek şu paylaşımı yaptı:

Resim

Sosyal medyada tartışma

Ayşe Arman'ın bu paylaşımından sonra sokak köpeklerinin toplatılmasını isteyenler bu yönde paylaşımlar yaparken, barınakların ölüm merkezi haline dönüştüğünü söyleyenler de vardı. Yazar Zülal Kalkandelen şunları yazdı:

"Ayşe Arman’ın köpeği, Ezgi Mola’nın köpeği… Asıl garibanlar, insanlar yüzünden evcilleştirilip sokakta yaşam mücadelesi verir hale gelen, günlerce aç kalan, itilen, horlanan, tecavüz edilen, öldürülen sokak köpekleri…"

ekran-resmi-2022-11-24-12-56-46.pngekran-resmi-2022-11-24-12-56-46.png* Başka bir sosyal medya kullanıcısı da şunları yazdı: "Ayşe Arman gerçekten (!) hayvansever olsaydı pitbullun rehabilitasyon sürecini üstlenir ve onun için pansiyon ve veteriner gereksinimini karşılar köpeği sahiplenir Ya da takipçisi olurdu ! Gerçek hayvanseverlik Budurrr o çocuk ne halde başına ne gelmiş ne olmuş şimdi ne yapıyor?"

* Ayşe Arman'a yönelik tepkilere karşın savunanlar da vardı: Ayşe Arman’ın köpeği saldırıya uğruyor ve kendisi bunu dile getirdiği için suçlu mu oluyor? Sokakta sahipsiz pitbull mu olur arkadaşlar saçmalamayın tabii ki bu önlem alınması gereken bir durum. Hayvanseverlik değil bu yaptığınız.
(Kısa Dalga)

Yaşam