Ayşe Çelik, AKP'li Özlem Zengin'e tepki gösterdi, çıplak arama işkencesini anlattı: "45 kadın çıplak arandı"

Ayşe Çelik, AKP'li Özlem Zengin'e tepki gösterdi, çıplak arama işkencesini anlattı: "45 kadın çıplak arandı"
Kamuoyunda "Ayşe Öğretmen" olarak bilinen Ayşe Çelik, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in "ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez' sözlerine tepki göstererek şahit olduğu çıplak aramayı anlattı.

Kamuoyunda "Ayşe Öğretmen" olarak bilinen Ayşe Çelik, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in "ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez' sözlerine tepki göstererek; "Neden 1 yıl beklediniz" diyen Özlem Hanım'a; neden 20 yıl sonra başörtüsünün çıkarılmasından bahsettiğini sormak istiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Telefonla bağlandığı Beyaz Show adlı programda “Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan ve cezaevine girişte çıplak arama zorlamasına maruz kaldığını anlatan Ayşe Çelik "Bunları anlatmak çok zordu. Evet ben yaşamadım ama yaşayanları gözlerimle gördüm 65-70 yaşındaki teyzenin maruz kaldığı çıplak aramayı asla unutamam" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama iddialarını reddederek kullandığı, “Bu kurgusal bir harekettir. Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder” ifadelerine ilişkin tweet atan Ayşe Öğretmen; "6 aylık kızımın bezini açıp aradılar. Beni de çıplak aramak istediler, direndim, kabul etmedim ama ne yazık ki tanık oldum. Yıllar geçti söyleyemedim. Sn #ÖzlemZengin siz bizim onurumuzu sorgulayacak son kişi bile olamazsınız. Utanç verici bir konuşma" ifadelerini kullandı.

Çıplam arama işkencesini anlattı

Çelik, Artı TV'de Ezo Özer'in sunduğu Odak programında da yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Kelepçelenerek cezaevine getirildik, yaklaşık olarak 45 civarı kadındık. Büyük bir salonda toplandık. Önce birer birer sonra ikişer ikişer odalara alındık. Orada konuşmalar gerçekleşiyordu. Bir teyze içerde ne yaparlarsa yapsınlar sesini çıkarma dedi. Ben de içerde ne olduğunu bilmediğim için tamam dedim. Sıra bana geldi. Teyzeyle beraber içeri girdik. Memurlar bana tamamen soyunmamı ve orada bulunan kartonun üzerinde otur kalk yapmamı söylediler. Ben ne olduğunu anlamadım. Teyzeye bak dediler. İki defa otur kalk dediler. Ben çok sinirlendim, ‘onur kırıcı davranışı kabul etmem mümkün değil’ dedim. 7-8 kadın memur vardı. Daha sonra içeriye cezaevi müdürleri, bir kadın bir erkek -yanlış hatırlamıyorsam- geldiler.

Ceza alacağımı söylediler

Bana bu kabul etmediğim için tutanak tutacaklarını ve ceza alacağımı söylediler. Prosedür böyle ceza alacağımı söylediler. Onur kırıcı böyle bir davranışı kabul etmem mümkün değil dedim. Normal bir şekilde arayın zaten aranıp geldik dedim. Normal şekilde aradılar beni. Koridorda 45 kadın vardı. Genç kadın çocuk. Diğerleri birer birer böyle arandılar. Hala hatırladıkça sinirleniyor, öfkeleniyor, üzülüyorum. Onur kırıcı bir uygulamanın kadınlara yaşatılması kabul edilebilir bir durum değil.

Gündem