Aysel Tuğluk'un hayatının anlatıldığı kısa film yayında: "Çocukluktan başlayan müthiş bir mücadelenin öyküsü"

Aysel Tuğluk'un hayatının anlatıldığı kısa film yayında: "Çocukluktan başlayan müthiş bir mücadelenin öyküsü"

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı '“Aysel” adlı kısa film yayınlandı.

Genç bir avukat ve insan hakları savunucusundan Kürt siyasetinin güçlü kadın figürlerinden birine evrilen Aysel Tuğluk’u gerçekte ne kadar tanıyoruz?

SES Derneği’nin “Kadınların barış inşasındaki rolü” projesi kapsamında gazeteci Mehveş Evin ve yönetmen Nesrin Ölmez’in hazırladığı “Aysel” filmi, kamuoyuna yansımayan yönleriyle Tuğluk’un hayatına ve mücadelesine odaklanıyor.

HDP eş başkan yardımcısıyken tutuklanan Aysel Tuğluk, annesinin cenazesine yapılan ırkçı saldırı sonrasında, adım adım demans hastalığına sürüklendi. Bağımsız kurumların verdiği “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen iki yıllık bir gecikmeyle, Ekim 2022’de tahliye edildi.

Geri dönüşü olmayan bir hastalıkla mücadelesi süren Tuğluk’un hikayesi, aslında memleketin hikayesi… Eren Keskin, Sırrı Süreyya Önder, Reyhan Yalçındağ, Ahmet Türk gibi yol arkadaşlarının anekdotlarla, anılarla anlattığı Aysel Tuğluk, medyada gösterilenden farklı yönleriyle karşımızda.

Tuğluk nezdinde Kürt kadınlarının toplumda, siyasette ve barış inşasında var olma mücadelesinin aktarıldığı kısa filmin müziklerini Ezgi Sevgi Can hazırladı. (Kısa Dalga)