Ayvalık’a ödüllü film yağacak

Ayvalık’a ödüllü film yağacak

Ayvalık Uluslararası Film Festivali 16-21 Eylül'de yapılacak. Açılış filmi Güney Koreli Park Chan-Wook’un ‘Ayrılma Kararı’ olacak.

Tatil cenneti Ayvalık eylül ayında ilk film festivaline ev sahipliği yapacak. Ayvalık’ta bu yıl kurulan Seyir Derneği geçtiğimiz günlerde sona eren Ayvalık Açık Hava Film Geceleri’nin ardından Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin hazırlıklarına başladı.

Karar'da yer alan habere göre, ilki gerçekleşecek ‘Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ 16-21 Eylül tarihlerinde sinema dünyasının önde gelen yapımlarını ve isimlerini ağırlayacak. Festivalin açılış filmi ise bu yıl Cannes’da ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görülerek dikkatleri üzerine çeken ‘Ayrılma Kararı’ (Decision to Leave) filmi ile yapılacak. Güney Koreli yönetmen Park Chan-Wook imzalı film, festivalin ilk gecesinde Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da izleyiciyle buluşacak.

DİYARBAKIR'DA FESTİVAL SEÇKİSİ

Festivalde ayrıca, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelecek öğrencilerle düzenlenecek Genç Sinema programıyla genç sinemacılara sinema profesyonelleri ile buluşma fırsatı yaratılacak, aynı zamanda öğrenciler festival organizasyonunda görev alacak. Film gösterimleri Vural Sineması’nda ve Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali biletleri 9 Eylül’de Biletix’te satışa çıkacak. Festival filmlerinden özel bir seçki 24 ve 25 Eylül tarihleri arasında da Diyarbakır’da gösterilecek.

Güney Kore sineması Cannes’da ilk ‘Altın Palmiye’ ödülünü 2019’da Bong Joon-hoo’nun ‘Parazit’ filmiyle almıştı. Film ardından Oscar dahil bütün dünyada 300 ödülü kucaklamıştı. Cannes’da bu yıl yeniden büyük ödülün peşine düşen ‘Ayrılma Kararı’ ise 1963 Seul doğumlu yönetmen Park Chan- Wook kariyerinin 8’inci uzun metrajı. Ancak film festivalde ‘En İyi Yönetmen‘ ödülü ile yetinmek zorunda kaldı. Yönetmen, altı yıl önce çektiği, Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanan ‘İhtiyar Delikanlı’ (Old Boy) ile adını duyurmuştu.

HANGİ FİLMLER VAR?

Festivalin yabancı gösterim seçkisinde Cannes ödüllü birçok film yer alıyor. Kore-Eda Hirokazu’nun bebeklerine bakamayan ebeveynlerin bebeklerini kutulara bırakmalarını konu aldığı Cannes ödüllü filmi ‘Bebek Servisi’ (Broker), Mia Hansen-Løve’ın, küçük kızıyla yaşayan ve hasta babası için uygun bir bakımevi arayan genç bir kadını odağına aldığı ‘Güzel Bir Sabah’ (One Fine Morning), Baltazar adlı bir eşeğin bir Polonya sirkinde başlayan ve bir İtalyan mezbahasında biten hikâyesini konu alan, 84 yaşındaki yönetmen Jerzy Skolimowski imzalı ‘EO’ da Ayvalık’ta izleyiciyle buluşacak. Charlotte Wells’in, bir kadının çocukken babasıyla Türkiye’de çıktığı bir tatili anlattığı, çekimleri Muğla’da gerçekleştirilen duygu yüklü filmi ‘Güneş Sonrası’ (Aftersun), Manuela Martelli’nin Pinochet döneminde Şilili bir kadının kendisini, beklemediği bir mücadele içinde bulduğu ‘1976’; Thomas Hardiman’ın, yılın kuaförü yarışması sırasında gerçekleşen bir cinayet sonrası gelişen olayları konu aldığı ‘Medusa Delu’ ve Erige Sehiri’nin bir grup Tunuslu incir hasatçısının hayatlarını anlatan ‘Under the Fig Trees’ filmleri de gösterim listesinde. Claire Denis’nin, Denis Johnson’ın aynı adlı romanından uyarladığı ‘The Stars at Noon’, Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne’nin, ‘Tori And Lokita’ gibi birçok filmin daha izleyiciye sunulacağı festival takvimindeki yerli yapımlar ise ileriki günlerde açıklanacak.