Azerbaycan ve Ermenistan esir asker takasında anlaştı

Azerbaycan ve Ermenistan esir asker takasında anlaştı
Azerbaycan ile Ermenistan arasında esir askerlerin takası konusunda anlaşmaya varıldı. Azerbaycan 32 Ermeni askerini, Ermenistan ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ve Ermenistan Başbakanlığından yapılan ortak açıklamada, iki devlet arasında güvenin güçlendirilmesine yönelik önemli adımların atılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Azerbaycan ve Ermenistan, bölgede uzun zamandır beklenen barışın sağlanması için tarihi bir fırsatın bulunduğu konusunda hemfikirdir. Her iki devlet de egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine saygı temelinde ilişkileri düzenleme ve bir barış anlaşması imzalama niyetini teyit ediyor." denildi.

Ermenistan 2, Azerbaycan 32 askeri serbest bıraktı

Ayrıca iyi niyet göstergesi olarak Azerbaycan'ın 32 Ermeni askerini, Ermenistan'ın ise iki Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı da dile getirildi.

Ermenistan adaylıktan çekildi

Öte yandan Ermenistan', Azerbaycan'ın BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı'nın 29. oturumuna ev sahipliği yapmak için gerçekleştirdiği başvuruyu desteklediğini ve kendi adaylığını geri çektiğini de belirtti. Bakü ve Erivan'ın Doğu Avrupa Grubu'nun diğer ülkelerinin de Azerbaycan'ın konferansa ev sahipliği yapma başvurusunu destekleyeceği yönündeki umudu vurgulandı.

Ermenistan'ın Doğu Avrupa Grubu "COP" Bürosu üyeliği adaylığını destekleyeceğini ifade eden Azerbaycan da, "Azerbaycan ve Ermenistan, yakın gelecekte uygulanacak daha fazla güven artırıcı faaliyetlerin uygulanmasına ilişkin görüşmeleri sürdürecek ve uluslararası topluma bu çabaları destekleme çağrısında bulunacaktır. Bu, iki devlet arasındaki karşılıklı güvenin güçlendirilmesine yardımcı olacak ve tüm Güney Kafkasya bölgesi üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır." açıklamasını yaptı. (Kısa Dalga)

Dünya