Babacan: Hükümete, YSK’ye zerre güvenim yok, parmak boyası önereceğiz

Babacan: Hükümete, YSK’ye zerre güvenim yok, parmak boyası önereceğiz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Hükûmete de devlet yapısına da YSK’ye de zerre kadar güvenim yok. Hatta biz parmak boyamayı önereceğiz" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Seçimler elektronik ortama gittiği anda ben güvenemem. Altyapıdan öte ahlaki yapımız hazır değil" dedi ve parmak boyası isteyeceklerini söyledi.

Ankara Pursaklar’da otomotiv sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Babacan, şöyle konuştu:

'ARKADAŞ, BENİ YÜZDE 52 ÇIKARIN DER'

"Seçimler elektronik ortama gittiği anda ben güvenemem. Altyapıdan öte ahlaki yapımız hazır değil. YSK kanuna aykırı karar veriyor, yaşadık. Kanun, ‘Mühür olmayan oy pusulaları geçersizdir’ diyor. YSK ‘Mührü olmayan oy pusulalarını ben sayıyorum’ dedi. YSK, bu memlekette kanunun dışında iş yaptı. Nasıl güveneceğiz? YSK’yı elinde tutan, oradaki bilgi işlem sistemine üç kişiyi koyar. ‘Arkadaş, beni yüzde 52 çıkarın’ der ve bakarsın yüzde 52 çıkmış. Şu andaki hükûmete de devlet yapısına da YSK’ya da zerre kadar güvenim yok. Hatta biz parmak boyamayı önereceğiz. İlkel ama maalesef her türlü oyunu oynuyorlar.

'KURLA İLGİLİ HER ŞEY OLABİLİR'

Döviz kuru serbest piyasada değil artık. Tamamen hükûmetin, Merkez Bankası’nın, ilgili kuruluşların sürekli manipüle ettiği bir alan. Neyi ne zaman yapabilecekleriyle ilgili kimsenin bir fikri yok. Çünkü bir politika yok. Hükûmetin bir ekonomi politikası yok. Merkez Bankası bağımsız olsaydı, kendi Para Politikası Kurulu ile karar vererek işleri yönetseydi bunun iletişimi baştan yapılırdı. Merkez Bankası ‘Bizim politikamız şudur, şöyle bir durumda şu hareketi yapacağız’ diye anlatırdı. O anlattığı çerçevede de para politikasını kurardı. Şu anda hükûmetten son dakika ne talimat gelirse onu yapıyor. Talimatların çoğu da yanlış oluyor. Rastgele giden bir şey var. Döviz kuruyla ilgili her şey olabilir. Ona göre iş yapmak gerekiyor. Ona göre tedbirli olmak gerekiyor.”

İKİ CÜZDAN TAŞIYOR

(İki cüzdanla gezdiğiniz doğru mu? sorusu üzerine) Doğru, hâlâ öyle. Devletin de öyle tedbirli olması lazım. Ak akçe kara gün içindir. (Kısa Dalga)