Bağcılar Belediyesi'nin kira sözleşmesi olmayan kişilere taşınmazları kiraladığı ortaya çıktı

Bağcılar Belediyesi'nin kira sözleşmesi olmayan kişilere taşınmazları kiraladığı ortaya çıktı
Sayıştay raporunda İstanbul Bağcılar Belediyesi’nin kamuya ait taşınmazlarını mevzuata aykırı şekilde kullandırdığı ortaya çıktı.

Sayıştay’ın 2022 raporunda, kamuya ait taşınmazları kullanan, kira sözleşmesi olmayan kişilere ceza kesildiği ancak Bağcılar Belediyesi tarafından bu kişilerin cezayı ödedikten sonra taşınmazları kullanmasına göz yumduğu ortaya çıktı. Böylece “ecrimisil” olarak nitelenen bu yöntemle taşınmazların kullanıldığı kaydedildi.

'Halkın kullanımını engellemedi' savunması

T24'te yer alan habere göre belediye, bu durumun halkın kullanımını engellemediği savunmasını yaptı ancak Sayıştay, diğer taşınmazlardan farklı olarak toplumun yararlanması için ayrılan park alanlarındaki otopark kullanımlarının imar mevzuatına aykırılık oluşturduğunu tespit etti.

'İmar mevzuatına aykırılık teşkil etmektedir'

Sayıştay raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Her ne kadar taşınmazların ecrimisil karşılığı kullandırılması mevzuata aykırılık teşkil etse de, bulgudaki esas konu park alanı olarak işlevlendirilen yerlerin amacı dışında kullandırılmasıdır. Bu nedenle, söz konusu yerlerin kiralama ihalesi neticesinde kullandırılması da mevzuata aykırılık teşkil edecektir. Ayrıca, İdarenin firmalar tarafından otopark olarak işletilen yerlerde vatandaşın kullanımının kısıtlanmadığı ifadesi ise kabul edilebilir değildir. Otopark olarak işletilen bu alanlarda kamunun yeşil alan kullanım imkânı bulunmamaktadır. Kaldı ki imar mevzuatında park alanlarında belirtilen ölçülere uymak şartıyla çay bahçesi, büfe, muhtarlık, güvenlik kulübesi ve trafo gibi kullanımlara izin verilir iken otopark kullanımı söz konusu değildir.

Sonuç olarak, toplumun yararlanması için ayrılan park alanlarındaki otopark kullanımları imar mevzuatına aykırılık teşkil etmektedir. Bu nedenle, İdare tarafından bu kullanımların sonlandırılıp, tahliyelerin gerçekleştirilmesi ve park alanlarının işlevine uygun olarak kamunun kullanımına sunulması önem arz etmektedir.” (Kısa Dalga)

Gündem