Bahçeli'den 'altılı masa'ya: 6’sını bir araya getirsen bir MHP yapmaz

Bahçeli'den 'altılı masa'ya: 6’sını bir araya getirsen bir MHP yapmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'altılı masa'nın yeni anayasa önerisinin eleştirirken "6’sını bir araya getirsen bir Milliyetçi Hareket yapmaz" dedi.

Meclis'teki grup toplantısında konuşan Bahçeli, Suriye'nin kuzeyine yönelik olası kara harekatına destek verdi. MHP lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adayları olduğunu yinelerken, 'altılı masa' ittifakının anayasa metnini eleştirdi.

Bahçeli şunları söyledi:

* Beyoğlu İstiklal Caddesi saldırısından sonra bölücü terör örgütüne çok daha şiddetli bir darbe vurulmuştur. Temizlik ve imha harekatı kararlılıkla devam etmektedir. Sabır ve tahammülümüz kalmamıştır. Son günlerde bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit olan kahramanlarımız yüreklerimize ateş düşürmüştür. Sorulacak hesapları namusumuzdur. Milletimizin başı sağolsun.

Kara harekatına destek

* Münbiç, Tel Rıfat ve Ayn el-Arab mıntıkasında canlı terörist bırakılmamalıdır. Alayı birden ekin gibi biçilmeli, silindir gibi ezilmelidir. Cibilliyetsiz ekran yüzlerinden midemiz bulanmaktadır. Türkiye'nin ne zaman ve hangi şartlarda muhtemel kara harekatı yapacağının yetkisi olmayan kişiler tarafından dillendirilmesi güvenlik zaafıdır. Buna sınır konuşmalıdır. Masa başında cetvelle sınır çizen sömürgeci anlayışın açtığı dipsiz kuyuların kapatılması bir mecburiyettir.

* Hiçbir hain Türkiye'nin yıkımını göremeyecektir. Cumhur İttifakı sıkılmış yumruk gibidir. Devletimiz tarihimiz aradığı inancı gücü ve kararı Cumhur İttifakı'nda bulmuştur. Zillete karşı çıkanlar Cumhuriyet'in yeni yüzyılını Türk ve Türkiye Yüzyılı yapmak amacıyla harekete geçenler Cumhur İttifakı ile kenetlenmiştir. Sürekli arkamıza bakarak önümüzdeki engelleri görmemiz çok zordur. Zor ve zahmetli bir mücadele sağlam bir karakterin sonucudur. Terörün kökü kazınana kadar durmayacağız.

* Konya'da bir meczubun hayvanlara yönelik saldırısı manevi değerlerin ayaklar altına alınmasının çok açık kanıtıdır. Her hayvan emanettir, tıpkı her insanın dünyada emanet olduğu gibi. Hayvanlara eziyet büyük bir vebaldir. Allah bütün canlılara merhamet edilmesini buyurmaktadır. Hayvanlara kötü muamele eden kim varsa kınanmalıdır. Sahipsiz gezen hayvanların da savunmasız insanlarımıza saldırıları da sık sık gözlenmektedir. Son zamanlarda yaşanan olayların varlığı hüznümüzü artırmıştır. Ne insanımızın hayatından taviz veririz ne de bir hayvana yapılan işkenceye sessiz kalırız. Hayvanlara sevgi beslemeyen birisinin insan sevgisine haiz olması beklenmemelidir.

'Adayımız Erdoğan' dedi, 'altılı masa'yı eleştirdi

* Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. 100 maddelik yeni anayasa teklifimizi paylaşmıştık. Herkes yeni bir anayasadan bahsetmektedir. Her partinin samimi bir durum muhasebesi yapmasında yarar vardır. Artık yeni bir anayasa hazırlamak milli bir vecibedir. Önerimiz 12 Eylül darbe anayasasında tadilat yapmak değildir.

* Zillet ittifakının Anayasa önerisi ölü doğmuştur. Avunma ve avutmaya dayalı beyhude bir çabadır. Birbirinin kulağını çekmek için bekleyenlerin anayasa yazması tam bir hayaldir. Zillet partilerinin bugüne kadar 9 defa niçin toplanıp dağıldıkları belirsizdir. 1982 anayasasında çalakalem yaptıkları mevzi değişiklikleri kelimenin tam anlamıyla zırvadır, çarpıklıktır. Zillet İttifakı'nın anayasa değişiklik önerisi tarihi geriye sarmak, devletin temellerine dinamit yerleştirmek, güçlenen Türkiye'ye pranga vurmaktır. Geçmişin tezahüründen başka hiçbir şey söyleyememiştir. Zillet İttifakı'nın hevesi kursağında kalacak. Teröre batmış partilerin aklanması için parti kapatılmasını özde hukukun konusu olmaktan çıkarıp yasama organının takdirine bağlayan Zillet İttifakı'nın akıl hocası HDP, PKK ve terör yedekleridir. Hazırlanan önerinin amacı olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni kaldırıp Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş'i sağlamak olarak gösterilmesi özürlü bir siyasi zekanın komplosudur. Bunlardan hiçbir halt olmaz. Bunların yapacağı anayasa, yıkım anayasasıdır. Gelin Cumhur İttiakı'nın yeni Anayasa hazırlığına katılın. Gelin Türkiye'nin yanında durun.

* Altı parti 55 defa bir araya gelmiş, dün akşam da altısı birden dizilmiş Anayasa takdimi yapıyorlar. Toplanan güruh alkıştan salonu yıkıyor. Altısını bir araya getirsen bir Milliyetçi Hareket yapmaz.

* 7 yılda bir defa seçilecekmiş. Biz bir görevi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak tamamladık. İkincisine de 2023'te hazırlanıyoruz. Şimdi soruyorum. Cumhur İttifakı, milletin ittifakıysa iki yetmez, üç olsun dersek ne yapacaksınız?

* (Elindeki kitabı göstererek) Bu anayasa metni 100. yılda 100 maddelik yeni anayasa taslağıdır. Gelsinler bir de bunu okusunlar. Alın size 6'ya karşı 2. (Kısa Dalga)