Bakan Bilgin '3600 ek gösterge'yi yine erteledi: Temmuzda yaparız

Bakan Bilgin '3600 ek gösterge'yi yine erteledi: Temmuzda yaparız

Bakan Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge meselesi aynı zamanda emekli kamu çalışanlarının emekliliğini ilgilendiren bir sorundur" dedi ve temmuz ayında bir düzenleme yapılacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Beşiktaş'ta 'MEXT BİL-İşim Eğitim ve İstihdam Programı' iş birliği protokolü imza törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada çalışanların sorunlarını hiçbirinden kaçmadan çözmek için çalıştıklarını söyleyen Bilgin, "3600 ek gösterge meselesi sadece çalışanların değil, aynı zamanda emekli kamu çalışanlarının emekliliğini ilgilendiren bir sorundur. Temmuz'da yapacağımız düzenlemeler var. Emeklilerin maaşlarını, kamu çalışanlarının özlük haklarını düzenleyen çalışmaları tamamlamak üzereyiz" dedi.

Bakan Bilgin, son olarak 10 Mayıs'taki açıklamasında, "3600 ek göstergesini ay sonuna kadar bitireceğiz. Ayrıntısını o gün açıklayacağız" demişti.

'1-2 YIL ÇALIŞMA GARANTİSİ VAR'

MEXT BİL-İşim Eğitim ve İstihdam Programı hakkında da bilgi veren Bakan Bilgin, şöyle konuştu:

"Gaziantep'te bir proje başlattık. Projemiz, endüstrinin ihtiyaç duyduğu insanı, yetişmiş insan emeğini, vasıfsız emeği de vasıflı hale getirecek. Üniversite mezunu, mühendislik gibi çeşitli alanlarda eğitim almış gençlerimizi de ve bu üretim sürecinin talep ettiği bir vasfa kavuşturalım.

Bu konuyu kıymetli Bakanımız Mustafa Varank Bey ile konuştuk. Kendisi yaptığımız çalışmayı sordu, 'Bizim sanayi bölgelerimizde akıllı fabrikalarımız var, buralara da yayalım' dedi. Bu proje biraz daha farklı. Doğrudan bilişim elemanı yetiştirmek amaçlı. Kamuda çok sayıda kurslar var. Bu proje bunlardan farklı. Bir kurs, bir eğitim aldıktan sonra iş aramayacaksınız. Bu projenin özelliği doğrudan istihdam yaratmasıdır. Dolayısıyla 1-2 yıl çalışma garantisi mevcut." (DHA)