Bakan Karaismailoğlu'ndan İmamoğlu'na 250 bin TL'lik dava

Bakan Karaismailoğlu'ndan İmamoğlu'na 250 bin TL'lik dava

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kadıköy'deki temel atma töreninde yaptığı konuşma sebebiyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhine 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'na 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Bakan Adil Karaismaioğlu'nun avukatı Ömer Faruk Güzel'in sunduğu dilekçede İmamoğlu'nun 5 Ekim 2022'de Kadıköy'deki temel atma töreninde "Karaismailoğlu'na yönelik asılsız, iftira içeren iddia ve ithamlarda bulunduğu ve kişilik haklarını ağır şekilde ihlal ettiği" iddia edildi.

Ekrem İmamoğlu'nun sözlerinde "iftira attığı", Karaismailoğlu hakkında açılmış bir dava bulunmamasına rağmen hakkında dava olduğunu şeklindeki ifadelerinin masumiyet karinesinin ihlal ettiği öne sürüldü.

'YOLSUZLUK İDDİALARI İTİBARI ZEDELİYOR'

Karaismailoğlu'nun avukatının verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"Müvekkilim hiçbir iş ve işleminde hele hele konu millet adına yapılan harcamalar olduğunda, hiçbir şart ve koşulda haksız kazanç temin etmediği gibi, hiçbir yapıya, kuruma, kişi ya da kişilere de haksız kazanç temin etmemiştir. Davalının iddialarının tamamı baştan sona gerçek dışı olup, kamuoyunun önünde ulusal kanallarda ve sosyal medya üzerinden yapılan söylemler marifetiyle müvekkilim acı ve elem içinde bırakılmıştır. Israrla ve alenen müvekkil aleyhine ifade edilen 'zavallı' ifadesi ile 'yapılmamış işin parasını ödedi' şeklindeki iftiraların hukuk nezdinde hiçbir dayanağı olmadığı gibi tüm bunların maksadı, müvekkilimin uhdesinde yönetilen ulaşım ve altyapı projelerini gölgede bırakıp, anlamsız tartışmalar, aslı astarı olmayan iftiralarla müvekkili kamuoyu husumetine maruz bırakmaktır. Söz konusu yolsuzluk iddiaları müvekkilimin itibarını kamuoyu nezdinde zedelemekte ve ona duyulan güveni önemli nitelikte etkilemekte olduğundan dolayı bu ithamlar ağızdan çıktığı andan itibaren geri dönülemez zararlara sebep olmuştur. Dolayısıyla ağır şekilde kişilik hakları ihlal edilen ve mağdur olan müvekkilin zararının tazmini büyük bir önem arz etmektedir."

Dilekçede, davalının küçük düşürmeye karalamaya yönelik kasıtlı, gerçek dışı ifadeleri nedeniyle Türk Medeni Kanunu'nda "Kişiliğin korunması", Türk Borçlar Kanunu'na göre "Haksız Fiillerden Doğan Borç İlişkileri Sorumluluk" ve "Kişilik hakkının zedelenmesi" maddelerinden yasal sorumluluğu bulunduğu belirtildi. Davanın kabul edilerek 250 bin TL manevi tazminatın Ekrem İmamoğlu'ndan tahsiline karar verilmesi talep edildi.