Bakan Kurum'a göre kadınların hak ve özgürlükleri, AKP döneminde genişledi

Bakan Kurum'a göre kadınların hak ve özgürlükleri, AKP döneminde genişledi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ataşehir'de katıldığı programda, "Türkiye'nin bir asırlık geçmişine baktığımızda kadınların hak ve özgürlüklerinin genişletildiği, çalışma hayatında daha etkin bir varlık gösterebildikleri dönem AK Parti dönemidir" dedi.

Ataşehir'de bir düğün salonunda kadın seçmenlerle bir araya gelen Bakan Kurum, "Tarihimizde ve medeniyetimizde kadınlar sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamın her daim merkezinde olmuşlardır. Bugün Türkiye kadınları bürokrasiden siyasete, tıptan sanata, tarladan fabrikalara kadar her alanda ülkemizi kalkındırmakta, büyütmekte, geliştirmektedir. Bakanlık olarak en prestijli projelerimizde, bilgisine, görgüsüne, estetik anlayışına yürekten inandığımız kadınlarla birlikte çalışıyoruz. Saygıdeğer Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürüttüğümüz Sıfır Atık Projesiyle israfın, doğa tahribatının ve çevre kirliliğinin önüne, siz değerli kadınlarımızla birlikte geçiyoruz. Yine bakanlık olarak "Doğanın Anneleri" çatısı altında kadınlarımızla birlikte, evlatlarımızın daha temiz, daha yeşil şehirlerde yaşamaları için çalışıyoruz. Ben burada bulunan tüm hanım kardeşlerimi gönüllülük esasıyla yürüttüğümüz bu harekete özellikle davet ediyorum. Sizlerle birlikte ülkemizi daha güzel yarınlara ulaştıracağız" diye konuştu.

'Kadınları hep kıymetli gördük'

Bakan Kurum, "Şair "Bir kadındır; evi yuva, toprağı vatan yapan. Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı büyüten, yetiştiren" diyor. Bu sebepledir ki Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan sizlersiniz. Türkiye'nin bir asırlık geçmişine baktığımızda; kadınlarımızın hak ve özgürlüklerinin genişletildiği, çalışma hayatında daha etkin bir varlık gösterebildikleri dönem AK Parti dönemidir. 21 yılda kadınlara hem çalışma hem aile hayatında her zaman destek olduk. İŞKUR eğitimleri, KOSGEB destekleriyle bugün kadınlar geleceğe güvenle bakıyor. Hemen hemen her alanda kadınlar için pozitif ayrımcılık politikalarını hayata geçirdik. Biz kadınları her zaman siyasetin kıymetli birer öznesi olarak gördük. Bugün TBMM'de en yüksek kadın temsil oranına ulaştık. Sayın cumhurbaşkanımızın açıkladığı, "Türkiye Yüzyılı İçin Doğru Adımlar" yaklaşımıyla hazırlanan AK Parti seçim beyannamemizde kadınlarımızın güvenli yarınları için yeni bir sayfa daha açıyoruz. Ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Aile Kalkanı Programı'yla ev hanımlarımız, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere ailenin tüm bireylerine destek vereceğiz" ifadelerini kullandı. (DHA)