Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den enflasyon yorumu: "Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.

Enflasyon oranı TÜİK tarafından yıllık bazda yüzde 84.39 olarak açıklandı. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 2.88 arttı. TÜFE, ekim ayında yüzde 85 seviyesindeydi. TÜİK verisine göre yıllık enflasyon, 18 ay sonra ilk kez geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon oranları üzerine Twitter'den açıklama yaptı. "Kasım ayında enflasyon hız keserek yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir" diyen Nebati şunları dedi:

"Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.

Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz."

(Kısa Dalga)

Ekonomi