Bakan Nebati: Kara para soruşturması söz konusu değil

Bakan Nebati: Kara para soruşturması söz konusu değil
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'ye yönelik kara para soruşturması açılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan bakan, Türkiye'ye yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin iddiaların 'mesnetsiz' olduğu kadar 'itibar zedeleyici' olduğunu da ifade etti.

Nebati, şöyle devam etti: "Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF (Financial Action Task Force / Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü) kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir."

Nebati'nin paylaşımları şöyle:

* Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam etmektedir.

* Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net hata ve noksan konusunda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış herhangi bir eleştiri bulunmamaktadır.

'OLUMLU ADIMLARI KABUL ETTİLER'

* FATF tarafından Ekim 2022'de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin konu ile ilgili ilave ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir.

* Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme hususunda yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu yönde ilave adımlar attığı ifade edilmiştir.

* Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir. Ayrıca ülkemizin, özel önem atfedilen ve 'Big 6' olarak ifade edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

'KARA LİSTEDE DEĞİLİZ'

* Ülkemize yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin gerçek dışı iddialar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin itibarını da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir.

* Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.

NE OLMUŞTU?

Tele 1'den Yılmaz Polat'ın haberinde FATF'in Türkiye'yi ‘kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele’de ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu 'gri liste'de bıraktığı belirtilmişti. Türkiye ilk kez geçen yıl listeye alınmıştı. (Kısa Dalga)

Ekonomi