Bakan Selçuk açıkladı: Kısa vadede tamamen yüz yüze eğitim mümkün değil

Bakan Selçuk açıkladı: Kısa vadede tamamen yüz yüze eğitim mümkün değil
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi döneminde öğrenme kayıplarına ilişkin yeni bir yol haritasını ortaya koyacaklarını açıklarken kısa vadede tamamen yüz yüze eğitimin mümkün görünmediğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Programının açılışında konuştu. Bakan Selçuk, kısa vadede tüm kademelerde yüz yüze eğitimin mümkün görünmediğini açıklarken "Salgının şartlarına göre en güvenli ve faydalı uygulamayı yürürlüğe koyacağız" dedi.  Selçuk, pandemi dönemindeki öğrenme kayıplarına ilişkin de yeni bir yol haritası açıklayacaklarını belirtti.

Selçuk, şunları söyledi:

“Temel gayretimiz ve ilkemiz, deneyimlerimizin de ışığında, kontrollü şekilde yüz yüze eğitime geçmek. Salgının seyri nedeniyle, tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Dolayısıyla biz yaş gruplarının taşıdığı riskleri, pedagojik gelişimleri, 7 ve 10. sınıflar gibi hiç açılmamış sınıfları, sınav ve staj durumu gibi çeşitli ve öncelikli etkenleri dikkate alarak planlamalarımızı yaptık. Salgının şartlarına göre en güvenli ve faydalı uygulamayı yürürlüğe koyacağız. Bu dönemde oluşan öğrenme kayıplarını tespit ediyoruz. Bu kayıpları gidermek için öğrencilerimize gerekli desteği vermek üzere planlamalarımızı tamamladık. Yakın bir zamanda bu konudaki yol haritamızı sizlerle paylaşacağız."

“Öğretmenlere müteşekkiriz”

Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimden daha zahmetli olduğunu da ifade ederek öğretmenlere, “çok yoruldunuz; bunu biliyorum. Bu süreçte velilerinizle daha aktif ve daha verimli bir iletişim içindeydiniz. Dijital yeterliklerinizi geliştirdiniz, ekranlara alıştınız ve onu her zamankinden daha etkin kullandınız. Süreci birçok ülkeden daha başarılı şekilde yürüttük ve sizler üzerinize düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiniz. Hepinize müteşekkirim" diye seslendi.

 

Gündem