Bakan Varank, ODTÜ anısını anlattı: Üniversiteleri biz özgürleştirdik

Bakan Varank, ODTÜ anısını anlattı: Üniversiteleri biz özgürleştirdik
SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AKP döneminde üniversitelerin özgürleştirildiğini öne sürdü.

Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin soruları yanıtladı.

Varank, iktidarları döneminde 'faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini' belirterek "Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" ifadesini kullandı.

CHP sıralarından itirazlar yükselince Varank, ODTÜ mezunu olduğunu dile getirip anısını anlattı.

Bakan Varank, 1999 yılında ODTÜ'den mezun olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "28 Şubat'ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ'de okudum. ODTÜ'ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ'de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata'dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana "Sen ayağa kalkabilir misin?" dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. "İstanbul İmam Hatip" dedim. "Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?" dedi. Ben de "Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor" dedim. "Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz" dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995'te milletvekili adayı yaptığınız Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik."

'Arkadaşlarımız sakallarını kesti'

Öğrenciliği döneminde kendisi gibi düşünen öğrencilerin kampüse girmemesi için "Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz" denildiğini kaydeden Varank, "Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Başvuruda bir tane fazla fotoğraf verdiğim için kampüse girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık" dedi.

Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara "Utancınızdan bağırıyorsunuz" karşılığını verdi. (DHA)

Gündem