Bakan Yerlikaya: 12 denizci kayıp, olumsuz hava koşulları nedeniyle arama kurtarma faaliyetini yapamadık

Bakan Yerlikaya: 12 denizci kayıp, olumsuz hava koşulları nedeniyle arama kurtarma faaliyetini yapamadık
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak açıklarında batan "Kafkametler" adlı gemideki 12 mürettebatı arama kurtarma faaliyetinin olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamadığını belirtti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde etkili olan sağanak yağış ve fırtınada 2 geminin karaya oturması, 1 geminin de kaybolmasının ardından gece geç saatlerde kente geldi.

Ereğli İlçe Kaymakamlık binasında Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve il müdürleri ile güvenlik güçlerinden bilgi alan Bakan Yerlikaya, daha sonra basın açıklaması yaptı.

2 kişi sel sularına kapıldı

Yerlikaya, olumsuz hava koşullarının yol açtığı zararlara dair şu bilgileri verdi:

"16 ilimizde, bin 611 vatandaşlarımızdan gelen ihbar sayısı var. 65 çatı uçması, 270 ağaç devrilmesi, 102 su basması ve bin 150 diğer olaylar olmak üzere toplam bin 611 ihbar. Maalesef 2 can kaybı var. Diyarbakır Hani ilçemizde 1 kişi, Batman ilinde meydana gelen aşırı yağışlar sebebiyle yine 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Biz hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun diyoruz. Yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yine 2 ilimizde 50 yaralı var. Yaralı vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Rabbimizden acil şifalar diliyoruz. Zarar gören araç sayılarımız 4 ilde 16.

"Mürettebat ile bağlantı sağlanamadı"

Bakan Yerlikaya, Zonguldak açıklarında fırtınaya yakalanan gemilerle ilgili de bilgi vererek şunları söyledi:

"Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle birlikte hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanılacaktır.

Yine bugün öğlene doğru AFAD'ın da kamuoyuyla paylaştığı gibi limanda bağlı bulunan Kamerun bayraklı "Pallada" isimli kargo gemisi, halatının kopması nedeniyle sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemide bulunan 13 mürettebat itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmıştır. Bir başka gemi Kamerun bayraklı "Sormonsky 45" adlı kargo gemisinin de yine halatının kopmasıyla sürüklendiği, liman römorkuru tarafından 12 mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarılmıştır.

"Dün sabah erken vakitlerde rüzgarın zaman zaman 74 nata ulaştığını, dalga boyunun 9 metreye ulaştığını, görüşün maalesef 25 metreye düştüğünü, buradaki toplantıda bulunan arkadaşlarımız paylaştılar, anlattılar. Tabii bu kadar olumsuz bir hava koşulu ortamında maalesef "Kafkametler" adlı gemimizde bulunan 12 vatandaşımız yani 12 Türk mürettebatın da arama kurtarma faaliyetini yapamadık. Üzülerek bunu belirtmek istiyorum. Duamız sabahleyin gün aydınlanır, aydınlanmaz inşallah olumlu havanın bize arama kurtarma çalışmaları yapmaya fırsat vermesini bekliyoruz." (DHA)