‘Barınamıyoruz Hareketi’ sanık sandalyesinde: 46 genç ve 3 gazeteci yargılanıyor

‘Barınamıyoruz Hareketi’ sanık sandalyesinde: 46 genç ve 3 gazeteci yargılanıyor
Yurtlardaki kapasite eksikliği ve artan kiralar nedeniyle öğrencilerin barınma sorunlarını gündeme getirmek için oluşan “Barınamıyoruz Hareketi” bugün hakim karşısına çıkıyor. Davada 46 öğrenci ve 3 gazeteci yargılanıyor.

Öğrencilerin barınma sorunlarını dile getirmek için oluşan ve bu amaçla farklı etkinlikler düzenleyen gençler “yasadışı toplantı ve gösteri” düzenledikleri iddiasıyla açılan davada bugün hakim karşısına çıkıyor. Davada, 46 öğrencinin yanısıra 3 de gazeteci yargılanıyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; gençlerin sorunlarını dile getirmek için üniversite öğrencileri tarafından kurulan “Barınamıyoruz Hareketi” geçen yıl birçok eyleme imza atmıştı.

Sokaklarda ve parklarda yatarak gençlerin sorununu kamuyona anlatan üniversite öğrencileri, yurtların yetersiz oluşu ve ev kiralarındaki artışı protesto etmek için geçen yıl 12 Aralık’ta “Gençlerle yürü” sloganıyla Ankara’da eylem yapmak istedi.

Seslerini duyurmak için Ankara’ya giderken yolu kesilip gözaltına alınan öğrencilere dava açıldı. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 46 öğrenci ve 3 gazetecinin yargılandığı dava bugün Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlayacak.

“Sorun konuşulmaya başlandı”

Barınamıyoruz Hareketi’nden Ezgi Ertürk, öğrencilerin barınma sorununu, ve yoksulluğunu gösterebilmek için eylem yaptıklarını belirtti. Öğrencilerin seslerini duyurabilmek için böyle bir yol izlediğini belirten Ertürk “Barınamıyoruz Hareketi”ni ve amaçlarını şu ifadelerle aktardı:

“Gençlerin barınma sorunu görmezden geliniyor. Mevcut sorunun basit bir konut krizinden ibaret olduğu iddia edilerek mikrofonlar öğrencilere değil emlakçılara uzatılıyordu. Biz o dönem, yetkililere görmezden gelinen milyonlarca öğrenciyi görmek zorunda olduklarını hatırlattık. Nihayetinde de öyle oldu, parklarda yatma eylemlerinin ardından bütün yerel yönetimler o dönem için öğrencilere misafirhanelerini açma kararı aldı. Barınma bir öğrenci sorunu olarak herkes tarafından konuşulmaya başlandı ve aynı yetkilileri hakkımızda açıklama yapmaya mecbur kaldı.”

Geçen yıl 12 Aralık’ta, Meclis’te eğitim ve gençlik bütçelerinin tartışılacağı gün gençlerin barınma sorunu anlatmak için, Ankara’ya, yürümek istediklerini belirten Ertürk, “Ulus Meydanı’nda miting yapmak istediğimiz için Ankara yolunda gözaltına alındık ve o gün 16 saat gözaltında kaldık. En temel anayasal, demokratik haklardan biri olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkımızı kullandırmamakla kalmadılar, yargılıyorlar. Barınma hakkımızı ve bu uğurda yaptığımız her şeyi savunacağız” diye konuştu.

Gündem