BTP Başkanı Baş'tan Erdoğan'a faiz tepkisi: “Krediyle gemicik aldık demiyor muydu?"

BTP Başkanı Baş'tan Erdoğan'a faiz tepkisi:  “Krediyle gemicik aldık demiyor muydu?"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "faiz" açıklamalarını, "Çıkmış, 'Faizle ilgili nas var.’ Nas nedir? Ayet... 20 yıldır ülke yönetiyorsun şimdi mi duydun ayeti. Hiç alma o zaman! Kadir Çöpdemir'in programında 'Krediyle gemicik aldık' demiyor mu? Şimdi başka yerlere verdiğin sözü tutmak olunca faiz haram, ama gemicik alınca helal. Böyle bir durumdayız" sözleriyle eleştirdi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "faiz" açıklamalarını, "Çıkmış, 'Faizle ilgili nas var.’ Nas nedir? Ayet... 20 yıldır ülke yönetiyorsun şimdi mi duydun ayeti. Hiç alma o zaman! Kadir Çöpdemir'in programında 'Krediyle gemicik aldık' demiyor mu? Şimdi başka yerlere verdiğin sözü tutmak olunca faiz haram, ama gemicik alınca helal. Böyle bir durumdayız" sözleriyle eleştirdi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin Eskişehir İl Kongresi’ne katıldı. BTP Eskişehir İl Başkanlığı’na yeniden Fahri Gürgenburan seçildi. Baş, kongrede gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Döviz kurundaki yükseliş karşısında AKP’li milletvekillerinin açıklamalarını “milletle dalga geçmek” olarak nitelendiren BTP Genel Başkanı Baş, “Her hafta doların üzerine 1 lira koya koya artık ne olacağını kestiremiyoruz. ‘Milletin canına okumuş, yetmemiş dalga geçmeye başlamış isimler Japonya'nın para birimi 1 dolar karşısında 114 yen oldu. Japonya'nın para birimi ile ilgili bir bahis açtığını gördünüz mü’ vesaire diyorlar. Şimdi Japonya'da kişi başına düşen GSMH 48 bin dolar, Türkiye'de ise 7 bin dolar. Bu da doğru değil ama neyse...! Japonya ile Türkiye'yi kıyaslamak, 'Almanya bizi kıskanıyor' demek kadar saçma ve anlamsızdır. O yüzden bu kandırmacalara gelmeyeceğiz” dedi.

“RUSYA'DA PARA BİRİMİ DEĞER KAYBETMİŞ AMA RUSYA HAVALARA UÇMUŞ”

Baş, Türkiye’de krizin “Rusya modeli uygulanıyor” yönünde açıklamaya çalışanların da olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:

“Bugün yaşanan duruma bazı uyanık tipler Milli Ekonomi Modeli'nden fikir devşirebilmek için, 'Türkiye'de Rusya modeli uygulanıyor' diyor. Son zamanlarda böyle bir yalan, safsata çıktı. Neymiş bu Rusya modeli? Rusya'da para birimi değer kaybetmiş ama Rusya havalara uçmuş! Rusya'da bir devalüasyon oldu ve parası yüzde 30 civarında değer kaybetti. Yıl 2014 ABD Başkanı Barack Obama, 'Bu Rusya çok ciddi anlamda küresel güç haline gelmeye başlıyor ve bizim Rusya'nın büyümesini durdurmamız lazım' dedi. Obama'nın bu söylemlerinden sonra ABD ile OPEC 120 dolar civarında seyreden petrolün varil fiyatını birlikte hareket ederek 30 dolarlara kadar düşürdüler. Rusya'nın da en büyük gelir kalemlerinden biri petrol. Rusya'da kriz çıkarmak pahasına dünya ticaretini tehdit ettiler ve bozdular. Böyle olunca da Rusya'nın para birimi değer kaybetti.”

“İNANMAYIN BUNA, HİÇBİR BİLDİKLERİ YOK”

Eski BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın, 27 Şubat 2013 tarihinde Rusya’nın millet meclisi Duma’da Milli Ekonomi Modeli’ni anlattığını hatırlatan Baş, “Putin'in danışmanları O'nu dinledi ve günün sonunda dediler ki, 'Biz bundan sonra Haydar Baş'ın yazdığı Milli Ekonomi Modeli'ni uygulayacağız' ve Rusya bu modeli uygulayarak bugün bulunduğu konuma geldi. Peki Türkiye'de durum Rusya modeli mi? Biz bildiğin krizin daniskasını yaşıyoruz. Bu krizin sebebi belli başlı tiplerin cahil cahil hareketleri. Şimdi derler ki size, 'Cumhurbaşkanımız Merkez Bankası ile bir pozisyon alıyor, doları yükseltiyor ama bir bildiği vardır. ' derler… İnanmayın buna. Hiçbir bildikleri yok. Çünkü bunun matematiksel hiçbir karşılığı yok” diye konuştu.

“20 YILDIR ÜLKE YÖNETİYORSUN ŞİMDİ Mİ DUYDUN AYETİ”

BTP Genel Başkanı Baş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas" açıklamasını “Çıkmış, 'Faizle ilgili nas var.’ Nas nedir? Ayet... 20 yıldır ülke yönetiyorsun şimdi mi duydun ayeti. Hiç alma o zaman! Kadir Çöpdemir'in programında 'Krediyle gemicik aldık' demiyor mu? Şimdi başka yerlere verdiğin sözü tutmak olunca faiz haram, ama gemicik alınca helal. Böyle bir durumdayız” diye değerlendirdi.

“TÜRKİYE'NİN ENERJİ İTHALATI 30 MİLYAR DOLAR”

Konuşmasında dövizin cari açığı düşürmek için bilinçli olarak yükseltildiği yönündeki görüşlere de cevap veren Baş, şunları söyledi:

“Bu adamlar dövizi yükseltti. Burada hedefledikleri ne? İyi niyetli olduklarını düşünelim, muhtemeldir ki cari açığı kapatmak. Türkiye'nin enerji ithalatı 30 milyar dolar. Peki Türkiye'nin cari açığı ne kadar? 30 milyar dolar. Yani sen enerjini üretsen zaten cari açığı kapatıyorsun. Şimdi bizim devletimizin sahip olduğu bütün kaynakları milletimizin yararına devletimiz kullanmak zorundadır. Bakın Kayseri'de altın madenleri Kanadalı firmalara peşkeş çekilmiş. Burada hala madenler işliyor, biryandan da 'Lozan'dan dolayı 2023 yılına kadar bu madenleri kullanamıyoruz' diyorlar, o da yalan. Biz kendi madenlerimizi, kaynaklarımızı kendi insanımızın faydasına kullanacağız. Türkiye bir enerji cenneti. Biz enerjimizi de üreteceğiz. Ben cari açığı da kapatacağım ve bu cari açıktan kaynaklı bir kriz yaşanmayacak. Bu ekonomiyle ilgili gördüğünüz olaylar gözünüzde büyüttürülen, esasında hiçbir zorluğu olmayan basit hadiseler. Nasıl zorluğu olmaz, eğer Milli Ekonomi Modeli'ne hakimsen.”

“KİM NİYE SENDEN ÇEKİNSİN?”

İktidara da muhalefete de seslenen Baş, “Sen ekonomiyi nasıl çözeceksin? Bana bunu iktidar da anlatsın, muhalefet de anlatsın” diye çağrı yaptı.

Baş, “En iyi çözüm yolları, 'Biz dışardan düşük faizli borç alacağız' demek. Yahu bundan dolayı bugünleri yaşamıyor muyuz zaten! Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan da geçen gün, 'Ülkeler borçlanarak büyür, biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak borçlanarak büyüdük' demiş. İyi yaptınız, sonu bu işte! Senin paranın değeri yok. Paranın değeri yoksa insanının değeri var mı dışarıdakinin gözünde? O da yok. İnsanının değeri yok. Malının değeri var mı? O da yok. Kim niye senden çekinsin? Havada 3 tane pır pır uçurdun diye dünyayı fethedeceğini mi zannediyorsun” sözleriyle eleştirdi.

“RUSYA MİLLİ EKONOMİ MODELİ İLE DÜNYAYI SALLADI”

Baş, “Hala uyanabiliriz, alarm hala çalıyor. Biz alarm olarak hala milletimizi uyarıyoruz. Artık dönelim bu gafletten, aklımızı başımıza alalım. Samimiyetle söylüyorum, verin bu kardeşinize yetkiyi... Çözümümüz var, ortaya koyduğumuz bir modelimiz var. Bunu hayata geçirelim. Bakın Rusya Milli Ekonomi Modeli ile dünyayı salladı. Çin bugün dünyanın en büyük GSMH'sine yani dünyadaki en büyük sermayeye sahip. 21 trilyon dolar yıllık GSMH'si var; ABD'den fazla, ABD'nin 18 trilyon dolar. Çin bu noktaya Milli Ekonomi Modeliyle geldi. Biz de bunu başarabiliriz, daha da iyisini başarabiliriz.” dedi. (ANKA)

Ekonomi