Bekaroğlu ile Bakan Çavuşoğlu arasında Uygur Türkleri tartışması

Bekaroğlu ile Bakan Çavuşoğlu arasında Uygur Türkleri tartışması
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında tartışma yaşandı.

Bekaroğlu, Bakan Çavuşoğlu’na, “Bütün Türk soylarından söz ettiniz, Uygurlar yok. Niye yok? Çünkü sizin uluslararası ilişkileriniz de içeride olduğu gibi çıkarlara endekslidir. Sizin uluslararası ilişkilerinizin de ilkesi yoktur, ahlakı yoktur. O sebepten dolayı Çin’den bir kelime söz etmediniz” dedi. Çavuşoğlu ise “Yalan söylüyorsun. Önündeki metinde yazılı” diyerek Bekaroğlu’na tepki gösterdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında ‘Uygur Türkleri’ tartışması yaşandı.

Mehmet Bekaroğlu, Bakan Çavuşoğlu’na hitaben, “Çin, dünyayı ayağa kaldıran ülke. Çin’le ilgili bir laf yok mu? Çin’le ilgili bir laf söyleseydin, Uygurlardan da söz edecektin. Bakın, bütün Türk soylarından söz ettiniz, Uygurlar yok. Niye yok? Çünkü sizin uluslararası ilişkileriniz de içeride olduğu gibi çıkarlara endekslidir. Sizin uluslararası ilişkilerinizin de ilkesi yoktur, ahlakı yoktur. O sebepten dolayı Çin’den bir kelime söz etmediniz” dedi.

Çavuşoğlu ise Bekaroğlu’na, “Metinde yazıyor, bak önündeki metne. Yalan söylüyorsun. Önündeki metinde yazılı, metinde var, yalan söylemeyin” diyerek tepki gösterdi.

Gündem