Beslenme çantasının yarısı boşaldı, çocuklar yarı tok: 'Öğrenciye bir öğün yemeği çok gördüler'

Beslenme çantasının yarısı boşaldı, çocuklar yarı tok: 'Öğrenciye bir öğün yemeği çok gördüler'
Temel besin maddelerindeki rekor fiyat artışları nedeniyle aileler, okulların hazırladığı günlük beslenme programını karşılayamaz duruma geldi. Okul kantinlerinde de fiyatlar el yakıyor.

Ekonomik kriz çocukları da vurdu. Öğrencilerin beslenme çantası yarı yarıya boşaldı. Geçen yıl 52 lira olan zeytinin kilogramı 89 liraya, 81 TL olan peynirin kilogramı da 205 liraya yükseldi. Aileler, okulların hazırladığı günlük beslenme programını karşılayamaz duruma gelirken okul kantinlerinde de fiyatlar el yakıyor. Geçen yıl 12 TL'ye satılan gözleme bu yıl 20 liraya çıktı. 1.5 TL olan pet şişe su 3 TL'ye, 12 TL olan hamburger 25 TL'ye, 9 TL olan yarım ekmek arası tost 15 TL'ye, 2 TL olan çay ise 3.5 TL'ye yükseldi.

BİR ÖĞÜNÜ ÇOK GÖRDÜLER

Sözcü'de yer alan habere göre CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, çocukların beslenme çantalarına giren ürünler ile Ankara'daki okul kantinlerinde fiyat araştırması yaptı. 5 bin 500 TL olan asgari ücretin, yüksek enflasyon karşısında alım gücünü yitirmesiyle, çocukların beslenme çantalarının da en az yarı yarıya boşaldığını belirten Bulut, okul kantininde de fiyatların el yaktığını belirtti. “Ekonomik krizin çilesini ailelerle beraber çocuklar da çekiyor” diyen Bulut, “Dar gelirli aileler, ilkokul çağındaki çocuklarının beslenme çantasına çeyrek ekmek ve 3 tane zeytin koyabiliyor. Aileler okulların hazırladığı günlük beslenme programına uyamıyor; fiyatların altında eziliyor” dedi. Bulut, “Sağlıklı, besleyici gıdaya erişim her çocuğun hakkı ama faize bütçeden 565.6 milyar TL ayıran iktidar çocuklara bir öğün ücretsiz yemeği çok görüyor. Okula giden bir çocuğun beslenme çantasını açsalar sefaleti, yoksulluğu görecekler” değerlendirmesinde bulundu.

ARA TATİLDE YENİ ZAMLAR BEKLENİYOR

23 Ocak 2023'te ise yarıyıl tatili yapacak olan öğrencilerin 3 Şubat 2023'te okula dönüşü ile birlikte kantinlerde yeni fiyat artışları gündeme gelebilir.

Gündem