Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması: Biden şu an için Erdoğan'la doğrudan temas kurmayı planlamıyor

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması: Biden şu an için Erdoğan'la doğrudan temas kurmayı planlamıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine dair endişelerinin giderilebileceğini söyledi. Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la şu an doğrudan temas kurmayı planlamadığını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu konusundaki endişelerinin etraflıca ele alınıp giderilebileceğini söyledi.

Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan Asya turu yolunda ABD Başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın liderlerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la konuyu doğrudan görüşmeyi planladıklarını söylediklerini belirterek, Washington’un bu süreci desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Jake Sullivan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğerleri tarafından dile getirilen, İsveç ve Finlandiya’nın katılımı konusunda Türkiye’nin kaygılarının ele alınıp çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

Biden’ın konuyla ilgili olarak Erdoğan’la doğrudan bir temas kurması yönünde bir planın olup olmadığı sorusunu da Sullivan, “Şu anda yok” diye yanıtladı.

Jake Sullivan, ABD’nin İsveç ve Finlandiya’ya karşı herhangi bir saldırgan tutumu önlemek için her iki ülkeyle de yakından çalışacağını ifade etti.

NATO’ya tüm yeni katılımların İttifak’ın 30 üyesinin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor.

İsveç ve Finlandiya yıllardır, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nden tehditleri caydırmak için kurulan askeri ittifakın dışında durdu ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali güvenlik kaygılarını arttırdı.