Beyza Buldağ'ın avukatı: Müvekkilim telefon numarasının son iki sayısı delil gösterilerek tutuklandı

Beyza Buldağ'ın avukatı:  Müvekkilim telefon numarasının son iki sayısı delil gösterilerek tutuklandı
Üniversite öğrencisi Beyza Buldağ’ın avukatı Özgür Urfa, müvekkilinin tutuklanmasında delil olarak sunulan tek şeyin ‘Boğaziçi Dayanışması’ isimli Twitter hesabının kurtarma numarasının sonunun 12 bitmesi olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de 1 milyondan fazla sonu 12 ile biten numara var, bunların içinden bizim müvekkilimizin nasıl yaptığı yazmıyor” dedi.

Üniversite öğrencisi Beyza Buldağ’ın avukatı Özgür Urfa, müvekkilinin tutuklanmasında delil olarak sunulan tek şeyin ‘Boğaziçi Dayanışması’ isimli Twitter hesabının kurtarma numarasının sonunun 12 ile bitmesi olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de 1 milyondan fazla sonu 12 ile biten numara var, bunların içinden bizim müvekkilimizin nasıl yaptığı yazmıyor” dedi.

Boğaziçin Üniversitesi protestolarına ilişkin Twitter hesabını yönettiği ve Whatsapp grubu kurduğu iddiasıyla dün İzmir’de gözaltına alınarak, İstanbul’da getirilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Beyza Buldağ tutulandı. Bakırköy Kadın Cezaevine gönderilen Buldağ, ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik, Cumhurbaşkanına hakaret ve suç işlemeye tahrik’ suçlarıyla suçlanıyor.

Buldağ’ın avukatı Özgür Urfa, ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, Buldağ’ın tutuklanma gerekçesinin sonu 12 ile biten bir numara olduğunu, ancak kendilerine somut delil sunulmadığını söyledi.

Buldağ’ın geçtiğimiz yıl eylül ayına kadar Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olduğunu, ancak buradan MSGSÜ’ya geçtiğini hatırlatan Urfa, onun Boğaziçi’nde olduğu dönemde ‘Boğaziçi Dayanışması’ isimli Twitter hesabını yönetmesine karşın üniversitesi değişince bu hesabı devrettiğini açıkladı. Urfa, Buldağ’ın telefon numarasının sonunun 12 ile bittiğini ve suçlama dosyasında söz konusu Twitter hesabının kurtarma numarasının da sonun 12 olduğunu aktararak, şunları anlattı:

“Ortada bir delil yok. Sadece sonu 12 ile biten bir numara var. Beyza’nın numarasının da sonu 12’ydi. Dosyada paylaşımları yaptığına dair gösterilen tek delil bu. Kaldı ki o paylaşımları yapmış olsa dahi paylaşımlar tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasıyla ilgili, herhangi bir cebir, şiddet içermeyen anayasal çerçevede ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar. Türkiye’de bir milyondan fazla sonu 12 ile biten numara var, bunların içinden bizim müvekkilimizin nasıl yaptığı yazmıyor. Sadece biz tespit ettik diyorlar.”

Urfa, Buldağ’ın da ifadesinde paylaşımları kendisini yapmadığını, ancak paylaşımların da ifade özgürlüğü kapmasında olduğunu söylediğini aktardı. Avukat Urfa, Buldağ’ın ailesinin üzgün olduğunu ve kızlarıyla pandemi nedeniyle görüşemediğini de ekleyerek, tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Gündem