Biden, transların orduya girme yasağını kaldırdı

Biden, transların orduya girme yasağını kaldırdı
ABD Başkanı Joe Biden, önceki başkan Donald Trump'ın getirdiği ordudaki trans bireyler üzerindeki yasağı kaldırdı.

Eski ABD Başkanı Trump, göreve başladığı ilk yılda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada transseksüellerin ABD ordusuna katılmasının yasaklanacağını duyurmuştu. Söz konusu yasak 2019’un Nisan ayında yürürlüğe girmişti.

20 Ocak’ta yemin töreninin ardından göreve başlar başlamaz çok sayıda kararname imzalayan Biden, trans bireylerin orduya katılmasını engelleyen yasağı da kaldırdı.
DW'nin haberine göre, yanında Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile Oval Ofis'te kameraların karşısında kararnameyi imzalayan Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da orduda görev yapan trans bireylere yönelik ayrımcı yasağı yürürlükten kaldırdığını belirterek "Çok basit: Görev yapmak için gerekli şartları taşıyan herkes bunu açık bir şekilde ve gururla yapabildiğinde Amerika daha güvendedir" dedi.

Demokrat Başkan Barack Obama döneminde 2016'da transseksüel bireylerin orduda kimliklerini gizlemeden görev yapmasının ve cinsiyet değiştirebilmesinin önü açılmış, ancak Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 2017'de transseksüellerin orduya alınması uygulamasını sona erdirmişti.

Trans bireylerin orduya alınmasına yönelik yasağı kaldırmak, Biden'ın seçim vaatleri arasındaydı. Savunma Bakanı Austin de görevinin onaylanması için Senato'da yapılan oturumda yasağın kaldırılmasını desteklediğini söylemişti.

Amerikan ordusunda 1,3 milyon aktif personel bulunuyor. Ordudaki trans bireylerin sayısına dair resmi veri bulunmasa da  orduda aktif görev yapan yaklaşık 9 bin trans birey bulunduğu tahmin ediliyor.

Dünya