Bilim insanları melez koronavirüs keşfetti

Bilim insanları melez koronavirüs keşfetti
Bilim insanları, mutasyonlu iki koronavirüs türünden gelen bir koronavirüs melezi keşfetti. Bunun Covid-19 salgınının yeni bir aşamasına işaret edebileceği belirtildi.

ABD’li bilim insanları, mutasyona uğramış ‘İngiliz’ ve ‘Kaliforniya’ türlerinin füzyonu olan yeni bir koronavirüs melezi keşfetti.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, New Scientist dergisinde yayınlanan makalede, birbiriyle yakından ilişkili iki virüsün karışarak bir kombinasyon oluşturduğu ve bunun Covid-19 salgınının yeni bir aşamasına işaret edebileceği belirtildi.

Makalede, böyle bir melezin Covid-19 genomunda ani değişikliklere neden olabileceğine vurgu yapılarak, suşuların füzyonunun insan vücudunda değil, laboratuarda gerçekleşmiş olabileceği ihtimaline dikkat çekildi.  

Daha önce, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), dünyada yaklaşık 40 bin koronavirüs suşu olduğunu belirtmiş, virüste meydana gelen mutasyonlar nedeniyle Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların modernize edilmesi olasılığını dışlamamıştı.

 

Sağlık