Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Virüsler birbiri ile karıştı, gripte anormal artış yok

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Virüsler birbiri ile karıştı, gripte anormal artış yok
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz son günlerdeki “girip salgını” iddialarını değerlendirirken, nezle, grip ve Covid-19 virüslerinin birbirine karıştığını, gripte geçen yıllara göre anormal bir artışın olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son günlerde kamuoyunda oluşan “anormal bir grip salgını var” algısını değerlendirirken, nezle, grip ve Covid-19 virüslerinin birbirine karıştığını, grip vakalarında geçen yıla göre anormal bir artış olmadığını kaydetti.

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, havaların soğuması ile birlikte insanların kalabalık ve kapalı mekanlarda özellikle de kötü havalandırma koşullarına sahip alanlarda bir araya gelmesinin risk teşkil ettiğini söyledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, "Doğal olarak da sadece bu seneye has olarak değil, genellikle de biz soğuk kış ve sonbahar aylarında solunum yolları enfeksiyonlarının artış gösterdiğini görürüz. Şu anda da yine bu solunum yolu enfeksiyonları kaynaklı hastanelerin acil servislerine yapılan başvurularda bir miktar artış olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Geçen senelere oranla maske kullanımının azalmasının da bahsi geçen solunum yolu enfeksiyonlarının artışında büyük rol oynadığına dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, "Şu anda tabii maskelerin kullanımının da azalması ile birlikte biz solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan RSV, gribe sebep olan influenza A, B, bunun dışında rinovirüs gibi virüsleri de yaygın olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Üç virüs birbirine karıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, "Koronavirüs ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette" açıklamasını da hatırlatan Kayıpmaz şunları söyledi:

"Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği gibi şu anda Covid-19'un yanı sıra diğer solunum yolu enfeksiyon etkenlerinin de biz dolaşımda olduğunu biliyoruz. Örnek vermek gerekirse gribe sebep olan infuluenza A, B'nin, rinovirüsün RSV'nin şu anda dolaşımda olduğunu görüyoruz. Bunlar sadece solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan Covid- 19 etkeni değil, diğer solunum yolu enfeksiyonu kaynağı virüslerin de dolaşımda olduğunu bize gösteriyor. Bunların solunum yollarına etkenleri birçok benzer belirtiler ile seyrediyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük, balgam, yaygın kas ve eklem ağrısı gibi belirtilerle bunlar seyredebiliyor. Bunları birbirinden semptomlar aracılığı ile ayırabilmek aslında çok kolay değil. Çünkü benzer semptomlar ile gider. Bu noktada nezleye sebep olan rinovirüs, RSV gibi virüsler, gribe sebep olan influenza A, B gibi virüsler ve son 2 yıldır ülkemizin, dünyanın gündemini meşgul eden Covid-19'a sebep olan Sarscov 2 virüsü aynı anda çok sayıda vakaya yol açan bir solunum yolu enfeksiyonuna sebep oluyor." (DHA)

Sağlık