Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: "Maskelere Ekim ayında veda edebileceğiz"

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: "Maskelere Ekim ayında veda edebileceğiz"

1 Haziran itibariyle başlayacak normalleşme sürecinde maskelere veda edecek miyiz sorusuna Bilim Kurulu Üyesi Yavuz yüzde 70 aşılama olduğu takdirde salgının kontrol altına alınacağını ve maskelere veda edileceğini sözleriyle yanıt verdi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yüzde 70 aşılama olduğu takdirde salgının kontrol altına alınacağını ve maskelere veda edileceğini açıkladı.

Milliyet Gazetesinden Mert Yavuz'un haberine göre,  İngiltere, ABD ve İsrail’deki aşılama çalışmalar sayesinde bu ülkelerde vaka ve ölüm sayılarının büyük oranda azaldığını, salgının kontrol altına alındığını da dile getiren Prof. Dr. Yavuz şunları söyledi:

"EKİM AYI GİBİ BU HASTALIĞI TAMAMEN KONTROL ALTINA ALABİLECEĞİZ"

"MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz. Ülkemizde de söylendiği gibi 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı gibi bu hastalığı tamamen kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz.

TIKLAYIN/ Doç. Dr. Altıntaş'tan "maske" uyarısı: "Aşı oldum rehavetine kapılıp, maskeyi çıkarmayın"


Covid-19 aşıyla engellenebilen bir hastalık haline geldi. Yeterli aşılama yapabilen ülkelerde enfeksiyonun ve ölümlerin belirgin olarak azaldığını görüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek. Ancak bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip gibi bir hastalık haline geleceğini, belli aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Ancak şu aşamada kısıtlamalar gevşetildiği anda vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacak."

TIKLAYIN/ 1 Haziran'dan itibaren normalleşme nasıl olacak?