Bir gazetecilik dersi örneği gerçek oldu! Çocuğun ısırdığı kobra öldü

Bir gazetecilik dersi örneği gerçek oldu! Çocuğun ısırdığı kobra öldü
Gazetecilik derslerinde 'köpeğin çocuğu ısırması değil, çocuğun köpeği ısırması haberdir' örneğiyle haberin 'ilginçlik' örneği öğretilir. Tam da bu örneğe uyan ve Hindistan'da gerçekleşen olayda 8 yaşındaki bir çocuk, eline dolanan kobrayı kendini korumak için ısırdı. Çocuğun ısırması sonucu yılan öldü.

Adının Deepak olduğu belirtilen 8 yaşındaki çocuk, pazartesi günü Hindistan'ın orta kesimindeki Chhattisgarh eyaletinin Jashpur bölgesinde, evinin arka bahçesinde oynarken yılan saldırısına uğradı.

Halk TV'nin The New Indian Express gazetesine dayandırdığı habere göre kobra çocuğu ısırdı ve eline dolandı. Canı acıyan çocuğun, yılanı "iki kez sertçe" ısırdığı ifade edildi. Yılanın, çocuğun ısırığı nedeniyle yaralanarak öldüğü bildirildi.

Yerel medyaya konuşan Deepak, "Yılan elime dolandı ve beni ısırdı. Çok acı çekiyordum. Kurtulmaya çalıştığımda yılan hareket etmeyince onu iki kez sertçe ısırdım. Her şey bir anda oldu" dedi. Çocuğun ailesi, olayın hemen ardından Deepak'ı hastaneye götürdü.

Sağlık görevlisi Dr. Jems Minj, çocuğa "panzehir verildiğini ve tüm gün boyunca gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiğini" söyledi. Yılan uzmanları, yılanın ısırdığında zehir salgılamadığı kuru ısırığa maruz kaldığını düşünüyor.

300 yılan türü

Hindistan, 60'ı yüksek derecede zehirli olmak üzere 300 yılan türüne ev sahipliği yapıyor. Kar amacı gütmeyen bilimsel dergi eLife'ın 2020 raporuna göre, Hindistan 2000-2019 yılları arasında 1,2 milyon yılan ısırığı ölümü kaydetti.

Yaşam